Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Ashab-ı Kehf’in Köpeği; Kıtmir

Ashab-ı Kehf’in Köpeği; Kıtmir

Kıtmir hangi ayette geçiyor? Cennet’e girecek hayvanlar nelerdir? Ashab-ı Kehf’in köpeği Kıtmir ve Cennet’e girecek 10 hayvan.

Kıtmir, yedi uyurlar olarak da bilinen Ashab-ı Kehf’in köpeğinin ismidir. Cennet’e gideceğine inanılan hayvanlardan biridir.

Ashab-ı Kehf zamanın zalim hükümdarından kaçarak bir mağaraya sığınırlar.

ASHAB-I KEHF’İN KÖPEĞİ; KITMİR 

Cenâb-ı Hak, Ashâb-ı Kehf’i sonsuz rahmetiyle kuşattı ve onları 309 sene mağarada canlı olarak uyuttu. Hazret-i Mevlânâ -kuddise sirruh- der ki: “Gâfiller arasında bulunup onların in’ikâsını almaktansa uyumak daha evlâdır. Cenâb-ı Hak, Ashâb-ı Kehf’i fâsıkların arasından ayırarak onların kalblerini gafletten korumuştur.”

Âyet-i kerîmede buyrulur: “(Ey Resûlüm! Orada bulunsaydın) güneşi görürdün ki, doğduğu zaman mağaralarının sağına meyleder; batarken de sol taraftan onlara isâbet etmeden geçerdi. (Böylece) onlar (güneş ışığından rahatsız olmaksızın) mağaranın bir köşesinde (uyurlardı). İşte bu, Allâh’ın âyetlerindendir (O’nun azametinin bir nişânesidir). Allâh kime hidâyet ederse, işte o, hakka ulaşmıştır. Kimi de hidâyetten mahrum ederse, artık onu doğruya yöneltecek bir dost bulamazsın!” (el-Kehf, 17) “Kendileri uykuda oldukları hâlde sen onları uyanık sanırdın. Onları sağa sola çevirirdik. Köpekleri de mağaranın girişinde ön ayaklarını uzatmış yatmakta idi. Eğer onların durumlarına muttalî olsa idin, dönüp de onlardan kaçardın ve gördüklerin yüzünden, için bir korku ile dolardı.” (el-Kehf, 18) (Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Nebiler Silsilesi 3, Erkam Yayınları)

“Köpekleri de mağaranın girişinde ön ayaklarını uzatmış yatmaktta idi.” Burada sözü edilen, onların dinine tâbi olan çobanın köpeğidir. Adı da Kıtmîr idi. 

Köpek onları takip ederek, arkalarından mağaraya girer. Kıtmir Allah dostlarının izinden gittiği onları sevdiği için ve bu bağlılığı yüzünden Cennet’e girecektir. 

CENNETE GİRECEK 10 HAYVAN

Mukâtil’in dediğine göre mü’minlerle beraber Cennet’e on hayvan girecektir:

1. Sâlih Aleyhisselam’ın devesi,

2. İbrahim Aleyhisselam’ın buzağısı,

3. İsmail Aleyhisselam’ın koçu,

4. Mûsâ Aleyhisselam’ın ineği,

5. Yûnus Aleyhisselam’ın balığı,

6. Üzeyr Aleyhisselam’ın eşeği,

7. Süleyman Aleyhisselam’ın karıncası,

8. Belkıs’ın kuşu (Hüdhüd),

9. Ashâb-ı Kehf’in köpeği (Kıtmîr)

10. Muhammed Aleyhisselam’ın devesi. Bunların hepsi koç sûretinde yaratılacak ve cennete gireceklerdir. Mişkâtü’l-envâr’da böyle geçmektedir.

Şeyh Sadî (k.s.) der ki:

Ashâb-ı Kehf’in köpeği bir zaman,

İnsanların peşinde dolaştı, onlardan oldu.

Yâni koç sûretinde insanlarla birlikte cennete girecektir. (Kaynak: Ruhul Beyan Tefsiri, Erkam Yayınları)

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ