Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Allah’ın Adı Anılarak veya Allah Rızası İçin Ne İstenebilir?

Allah’ın Adı Anılarak veya Allah Rızası İçin Ne İstenebilir?

Dünyalık bir mala sahip olmak veya insanlardan bir şey istemek için Allah’ın adını anmak, Allah rızası için demek caiz midir? Allah’ın adı ile bir şey isteyecek kişi nasıl dua etmeli?

Câbir radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Allah’ın rızâsı adına sadece Cennet istenilebilir.” (Ebû Dâvûd, Zekât 37)

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

Allah’ın adı anılarak ve O’nun rızâsına nâil olma temenni edilerek sadece Cennet istenilmelidir. Cenâb-ı Hakk’ın zâtına has olan ismi, onunla dünyalık bir mal, bir meta istenilmeyecek kadar yücedir. Allah’ın adı ile bir şey isteyecek kişi “Allahümme innâ nes’elüke bivechike’l-kerîmi en tedhulenâ cennete’n-naîm = Allahım! Senden, senin kerîm olan adın hürmetine bizi naîm Cennet’ine katmanı dileriz” gibi dua edebilir. Fakat insanlardan bir şey isterken, “A’tinî şey’en bivechillahi: Allah rızâsı için bana bir şeyler ver” gibi istekte bulunması ise câiz değildir. Cennet, bir mü’minin Allah’tan isteyeceği şeylerin en üstünüdür. Cennet’i temenni eden kişi, Allah’ın bu dünyada kendisine iyi işler ve rızâsına uygun ameller nasip etmesini istemiş olur. Çünkü Cennet’e gitmenin yolu bu dünyada iyi ve güzel işler yapmak, haramlardan ve günahlardan uzak bir hayat sürmektir. İslâm âlimleri, istemeye mecbur olan ve hiçbir çaresi kalmayan kimsenin, başka türlü isterse insanların vermeyeceğini, ancak Allah’ın adı ile isterse vereceklerini bilmesi durumunda bu şekilde istemesinin câiz olduğunu söylerler. Bu ise zaruret halidir.

Hadisten Öğrendiklerimiz

1. Dünyalık bir mala ve metâa sahip olmak veya insanlardan bir şey istemek için Allah’ın adını anmak, Allah rızâsı için demek câiz görülmemiştir.

2. Allah’ın adını anarak veya rızâsına nâil olmayı temenni ederek cenneti ve âhiret saadetini istemek câizdir.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ