Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Ailenin Din Eğitimi

Ailenin Din Eğitimi

Ailede din eğitimi nasıl olmalı? İslam’da aile ve din eğitimi…

Cenâb-ı Hak –celle celalühu- buyuruyor:

“Ailene namaz kılmayı emret! Kendin de namaza dört elle sarıl!..” (Tâhâ, 132)

Resûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- buyurdular:

“Çocuğa yedi yaşındayken namaz kılmayı öğretiniz. On yaşına bastığı hâlde kılmazsa, cezalandırınız.” (Ebû Dâvûd, Salât 26; Tirmizî, Mevâkît 182)

AİLE VE DİN EĞİTİMİ

İbni Ömer’den -radıyallahu anh- rivayet edildiğini göre Rasûlullah’ı -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyururken dinlemiştir:

“Hepiniz çobansınız; hepiniz güttüğünüz sürüden sorumlusunuz. Devlet reisi de bir çobandır ve sürüsünden sorumludur. Erkek ailesinin çobanıdır ve sürüsünden sorumludur. Kadın kocasının evinin çobanıdır ve sürüsünden sorumludur. Hizmetkâr efendisinin malının çobanıdır; o da sürüsünden sorumludur. Netice itibariyle hepiniz çobansınız ve güttüğünüz sürüden sorumlusunuz.” (Buhârî, Cum’a 11, İstikrâz 20, İtk 17, 19, Vesâyâ 9, Nikâh 81, 90, Ahkâm 1; Müslim, İmâre 20.)

Amr İbni Şuayb -radıyallahu anh- babası Şuayb’dan -radıyallahu anh- o da dedesi Abdullah İbni Amr İbni Âs’tan -radıyallahu anh- Resûlullah’ın -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurduğunu rivayet etti:

“Çocuklarınıza yedi yaşındayken namaz kılmalarını söyleyiniz. On yaşına bastıkları hâlde kılmazlarsa kendilerini cezalandırınız, yataklarınızı da ayırınız.” (Ebû Dâvûd, Salât 26)

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ