Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Âhiret Ne Demek?

Âhiret Ne Demek?

Ahiret nedir, neye denir? Ahiretle ilgili bilgilier.

Sözlükte “sonra olan ve son” gün anlamına gelen âhiret kavramıyla hem bu dünyanın sonu, hem de ölümle başlayan dünya hayatından farklı ve ebedî olan hayat kastedilmektedir.

Din literatüründe âhiret, İsrafil’in Allah’ın emriyle kıyametin kopması için Sûr’a ilk defa üflemesinden ikinci defa üflemesine, daha sonra cennetliklerin cennete, cehennemliklerin cehenneme girmelerine kadar olan zaman veya Sûr’a ikinci kez üfürülüşten başlayıp, ebedî olarak devam edecek olan zaman anlamında kullanılmıştır.

Ahirete îmân, İslâm inanç esaslarından biridir. Genellikle Kur’ân’da, Allah’a îmân ve ahiret gününe îmân birlikte zikredilmiştir. Ahireti inkâr eden kimse kâfir olur (Nisâ, 4/136).

Ahiret ve ona ait olaylar, duyular ötesi konuları olduğu için, gözlem ve deneye dayanan pozitif bilimler ve akıl yürütmeyle açıklanamaz. Bu konuda bilgi edinilecek tek kaynak vahiydir. Bunları, Kur’ân-ı Kerim ve sahih hadislerde haber verildiği şekliyle kabul etmek en uygun olanıdır. Bunun ötesinde aklî yorumlara gitmek doğru değildir.

İLGİLİ HABERLER

  • AHİRETE İNANMANIN FAYDALARI
  • AHİRETTE KİMLER PİŞMAN OLACAK?
  • AHİRETTE ALLAH’I GÖRECEK MİYİZ?
  • AHİRETTE SORULACAK SORULAR NELERDİR?
  • AHİRETTE KEŞKE DEMEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN DÜNYA VE AHİRET HAYATINA BAKIŞI

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

dir.topmillion.net