Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

100 Yaşında Cengaver Sahabi

100 Yaşında Cengaver Sahabi

Muhadramûn şairlerinden olan cengâver sahâbî; Amr bin Madîkerib (r.a.).

Yemen’deki Mezhic kabilesinin Zübeyd koluna mensuptur. Câhiliye devrinde doğdu. Kabilesinin reisi idi. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İslâmiyet’i yaydığını öğrenince hicretin 10. yılında Medine’ye geldi. Hz. Peygamber’le görüştükten sonra Müslüman oldu.

AMR BİN MADİKARİB (R.A.)

Cenklerden biri yapılıyordu. İmân ordusu 40 bin cengâver, küfür ordusu ise 120 bin askerdi… İpekli elbiseler içinde, bellerinde altın kemer, kollarında parıltılı bilezikler vardı… İleri atılıp İslâm ordusuna karşı avaz avaz bağırdılar:

– İçinizde bizimle cenk edecek biri var mı? İslâm safından biri ok gibi fırladı:

– Ben varım!

Bütün gözler, hayretle açılmış idi. Zira cenk sahnesine doğru ilerleyen bu cengaver yüz yaşını geçmiş olan Amr bin Madîkerib idi.

Kanının her zerresinde, volkanlar kaynayan bir sağ habi ile cenkleşen İranlı ok atmakta çok usta idi.

Amr “Ya Allah!” deyip yürüdü. İranlının okundan kendisini kurtardı. Ve hemen atını mahmuzlayıp şimşek gibi uçtu. İranlıyı belinden yakalayıp yere çaldı ve kılıcını yıldırımdan bir gülle gibi indirdi.

İranlı cengaverin başını gövdesinden ayırdı ve iman ordusuna dönüp bağırdı.

– Ey şanlı gaziler, işte böyle savaşacaksınız!

Ve savaş bütün şiddetiyle başladı. İman ordusunun zaferi ile sona erdi. 40 bin iman arslanı 120 bin kâfiri kılıçtan geçirdi.

Müslümanlara bu gücü veren imanları idi… Bir mislini ne tarihin bildiği, ne insanoğlunun hayal edebildiği Nur asrı işte böyle kahramanlıklarla dolu idi. (Tarihe Şan Verenler, M. Necati Bursalı)

Kaynak: Sâdık Dânâ, İslam Kahramanları 1, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ