Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Penny çikolata helal mi ?

Penny çikolata helal mi ?

Almanya’dan gelen gurbetçi vatandaşlarımız yanlarında çikolata ve şekerleme getirmekte ve burada ikram etmektedirler. Bazen satın alırken helal haram hassasiyeti olmamakta içeriği şüpheli gıda maddeleri de getirilmektedir.

Almanlar gerek domuz, gerekse de alkol yönüyle ayrım yapmadan gıdaları tüketmektedirler. Almanya’da yaşayan Türklerin bir kısmı da Almanlara benzemiş ve bir ürünü satın alırken içinde ne var diye bakmaz olmuştur.

Almanya’da Türk marketleri, kasapları ve lokantaları bulunmakta ve bu sayede domuz eti yemekten sakınılmaktadır. Bununla birlikte marketlerden ürün satın alırken içinde ne var diye araştırma alışkanlığı çoğu gurbetçi vatandaşımızda bulunamamakta, bazen bilmeden içinde domuz yağından elde edilmiş katkı maddeleri bulunan ürünler de satın alınabilmektedir.

Penny bir Alman çikolatası olup bu markanın Vollmilch schokolade, Zartbitter Schokolade ve Milchschokolade Traube-Erdnuss gibi ürünleri çok satmaktadır.

Penny çikolatanın başka ürünleri de mevcut olup Türkiye’ye Almanya’dan gelen gurbetçilerden başka Bulgaristan’da alışveriş yapanlar tarafından da sokulmaktadır.

Eski yıllarda hazır gıda üretim teknikleri şimdiki kadar gelişmiş değildi ve çikolatanın kıvamını sabitlemek için domuz yağından elde edilen katkı maddeleri kullanılmaktaydı. Dolayısıyla yurtdışında üretilen çikolataların bir çoğu domuz yağı içermekteydi.

Fakat bu durum çok eskilerde kaldı. Çikolata yapımında kullanılan katkı maddeleri artık çoğunlukla bitkisel kaynaklı ürünlerden üretilmektedir. Bir de bir marka ürünlerini ne kadar geniş bir kitleye satabilirse ayakta durma ve kar etme potansiyeli bulunduğu için çoğu çikolata üretici firma ürünlerinde domuz yağı kaynaklı katkı maddesi kullanımını bırakmıştır.

Domuz yağı tüketmeyen sadece Müslümanlar değil ki, Yahudiler ve et yemeyen vejetaryenler de buna karşı hassastırlar.

Penny çikolata helal mi ?

Penny çikolata helal sertifikası almış durumda değil fakat içeriğine baktığımız zaman helal olmayan bir madde kullanılmadığını görmekteyiz.

Penny çikolata içeriği aşağıdaki şekildedir:

Şeker, kakao yağı, tam yağlı süt tozu (%16,5), tatlı peynir altı suyu tozu (süt), kakao kitlesi, fındık ezmesi. Tereyağı (süt). Emülgatör lesitinler (soya), vanilya özü. Eser miktarda başka fındık ve glüten içerebilir.

Çikolatalarda genelde emülgatör grubu katkı maddeleri domuz yağı riski taşımakla birlikte Penny çikolatada kullanılan emülgatör soya bitkisinden elde edilen yağdan elde edilmiştir.

Öte yandan Penny çikolatanın bir çok ürün çeşidi bulunmakta ve bir çok ülkeye üretim yapmaktadır.

Penny çikolataların sade çeşitlerinin içeriği yukarıdaki şekilde olmakla birlikte içeriği daha fazla kabarık ürünleri de mevcuttur.

Sade çikolatada yer almayan bir haram madde, Penny çikolatanın daha başka bir ürününde veya farklı bir ülke için ürettiği üründe bulunabilir. Buna karşı dikkatli olmak gerekmektedir.

Bu nedenle ürünü satın almadan önce içeriğine bakmak gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ