Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

E524 helal mi ?

E524 helal mi ?

E524 kodu, sodyum hidroksit (NaOH) katkı maddesinin kodudur. Halk arasında bu madde kostik olarak da anılmaktadır.

1807 yılında Humprey Day tarafından keşfedilmiş olan sodyum hidroksit, doğada doğal olarak bulunan bir madde olmayıp fabrikada üretilmektedir. Üretimi kolay bir maddedir.

Beyaz renklidir. Genellikle toz halinde satılır fakat payet, boncuk formlarında da satılabilmektedir. Ayrıca sıvı formda da bulunabilmektedir.

Yumuşak, kaygan bir madde olup kendine özgü bir kokusu bulunmamaktadır.

E524 sodyum hidroksit hangi ürünlerde bulunur ?

Endüstride bir çok alanda E524 katkı maddesinden yararlanılmaktadır. Yaygın olarak deterjan, kağıt, boya ve petrol ürünlerinde kullanılmaktadır.

Bu maddenin temizleyici özelliği nedeniyle kanalizasyon borularının temizliğinde ve lavabo açı yapımında kullanılmaktadır.

E524 katkı maddesi gıda sektöründe de kullanılmaktadır. Yaygın olarak zeytinlerin yumuşatılması, meyve ve sebzelerin kabuklarının kimyasal yolla soyulması, çikolata ve kakao işlemede kullanılmaktadır.

Ayrıca karamel ve meşrubat üretiminde de kıvam artırıcı olarak kullanılmaktadır.

E524 helal mi ?

E524 maddesi alkol veya domuz etinden üretilmemekte, herhangi bir şekilde pis bir özelliği de bulunmamaktadır. Bu sebeple ister gıda sektöründe, isterse temizlik veya başka bir sektörde kullanılsın E524 katkı maddesi helaldir.

Bununla birlikte E524 katkı maddesi sağlığa zararı olabilecek bir maddedir. Günümüzde bir çok üründe katkı maddesi kullanılmakta ve bu katkı maddeleri uzun vadede vücuda zarar vermektedir.

Bu yüzden E524 katkı maddesi içerikli gıda maddelerini mümkün olduğu kadar kullanmamak vey kullanımını azaltmak gerekmektedir.

Örneğin markette hem E524 katkı maddesi kullanılarak üretilen bir zeytin var, hem de katkısız zeytin var ise katkısız olanı tercih etmek gerekmektedir.

Sodyum hidroksit (kostik soda)’nın sağlığa zararları nelerdir ?

Sodyum hidroksite doğrudan temas edildiğinde gözlere, cilde, üst solunum yollarına ve sindirim sistemine zarar vermektedir.

Gıda maddelerinde kullanılan sodyum hidroksit maddesinin miktarı oldukça düşük olduğu için kısa vadede zararlı olmamakla birlikte, uzun süre E524 katkı maddeli bir ürün kullanılırsa veya fazla kullanılırsa yukarıda sayılan organlardaki yıpranmayı hızlandırmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ