Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

E150 helal mi ?

E150 helal mi ?

E150 kodu ile gıdalarda kullanılan katkı maddesi, karamel rengi veya karamel boyası olarak bilinen bir madde olup çok eskiden beri gıdalara karamel rengini vermekte kullanılmaktadır. Karamel renginin tonu, uçuk sarıdan kehribara ve koyu kahverengi tonlarına kadar değişmektedir.

Gluten içermeyen ve hayvan kökenli olmayan bir maddedir.

E150-Karamel rengi neyden yapılmaktadır ?

Karamel rengi üretimi iki farklı şekilde yapılmaktadır:

Birincisi, karbonhidrat içerikli gıdalardan üretilmektedir. Örneğin glikoz şurubu, desktroz, sakaroz şurubundan elde edilmektedir.

İkincisi, reaktanlardan yani asit, alkali, tuz, amonyum ve sülfit gibi maddelerden elde edilmektedir.

E150 sınıfları

E150 katkı maddesinin 4 sınıfı bulunmaktadır:

Birinci sınıf E150: E150a olarak bilinir. Amonyum veya sülfitten elde edilmez. Kostik veya sade karamel rengi olarak bilinir. Unlu mamüller, alkolsüz içecekler, alkollü içecekler, süt ürünleri ve şekerli ürünlerde kullanılır. Çay ve alkollü içkilerde (viski, brendi) kullanılır.

İkinci sınıf E150 : E150b olarak bilinir. Amonyumdan elde edilmez ama sülfitten elde edilir. Kostik sülfit karamel olarak bilinir. Çay ve alkollü içkilerde (viski, brendi) kullanılır.

Üçüncü sınıf E150: E150c olarak bilinir. Sülfit içermez Amonyumdan elde edilir ve amonyak karameli denir. Sos ve biralarda kullanılır.

Dördüncü sınıf E150: E150d olarak bilinir. Sülfit amonyak karamel olarak adlandırılır. Meşrubatlarda kullanılır.

E150 helal mi ?

E150 katkı maddesi alkol, domuz yağı veya kan gibi dinen yasaklanan maddelerden üretilmediği için helal kabul edilmektedir. Bununla birlikte bir çok katkı maddesi gibi E150 kod numaralı karamel rengi katkı maddesinin de sağlık açısından zararlı etkileri olabilmektedir.

E150 kod numaralı karamel rengi katkı maddesinin akciğer kanseri riskini artırabileceği, nörolojik etkileri olabileceği düşünülmektedir. Ancak bu hususlar kanıtlanmış değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ