Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Choceur çikolata helal mi ?

Choceur çikolata helal mi ?

Alman çikolataları gayet kalitelidir ve lezzetleri yerindedir. Alman çikolata firmaları malzemeyi yerli yerinde kullandıkları için Alman çikolatalarının tadı farklıdır. Bazıları bu tat farklılığını domuz yağı veya alkol içermelerine bağlasa da konu tamamen kaliteli ve yeterli malzeme kullanımı ve üretim tekniği ile ilgilidir.

Bizleri Alman çikolatalarında alkol var, domuz yağı var, helal değil diye korkutuyorlar ama hepsi o şekilde değil. Helal malzemeyle yapılan ve alkol, domuz yağı gibi dinen haram sayılan maddeleri içermeyen çok sayıda Alman çikolata markası mevcuttur.

Ama yine de dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü bir markanın bir ürünü helal içerikliyken aynı markanın diğer bir ürünü haram malzeme barındırabilmektedir.

Almanlar ürettikleri çikolatada kullandıkları malzemeleri dürüst olarak beyan etmektedirler. Örneğin domuz yağı var ise ürün açıklamasında schwein yazarak veya alkol içerikli ise alkohol yazarak bilgilendirmektedirler.

Bazılarının iddia ettikleri gibi bir ürüne domuz yağı katıp müşteriden gizlemek, Müslümanlara çaktırmadan domuz yağı yedirmek gibi bir dertleri bulunmamakta, bir üründe domuz yağı katkısı var ise bunu belirtmekten çekinmemektedir.

Choceur çikolata helal mi ?

Choceur çikolataların sade olanları (sade, fındıklı, bademli vs) gayet basit bir içeriğe sahiptir ve domuz yağı veya alkol kullanılmadığı için helaldir.

Sıradan bir Choceur çikolatanın içeriği aşağıdaki malzemelerden oluşmaktadır:

Şeker, kakao yağı, tam yağlı süt tozu, kakao kitlesi, laktoz, krema tozu, tereyağı, fındık posası, emülgatör (soya lesitini), aroma (vanilin), kakao: En az %30
Fakat ürün daha kompleks hale geldikçe içine konan malzemeler de artmaktadır. Örneğin Choceur çikolatanın üzümlü olanında alkol bulunmaktadır. Bunu ifade etmek için kadeh sembolü konulmuş ve enthalt alkohol açıklaması yazılmıştır.

Choceur çikolata helal mi

Choceur çikolata çeşitlerinin içerikleri farklı olabileceğinden geneline yorum yapamıyoruz. Çoğu helaldir. Eğer domuz yağı veya alkol içeriyorsa bu durum ürün paketinde Almanca olarak yazdığı için ürünü satın almadan önce kontrol etmek gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ