Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Taharet Nasıl Alınır?

Taharet Nasıl Alınır?

Taharet nasıl alınır? Taharet almak şart mı? Sadece tuvalet kağıdı kullanınca yeterince temizlenmiş olur muyuz? Hadesten Taharet nedir? Necasetten Taharet nedir?

Taharet nasıl alınır? Hadesten taharet nedir? Necasetten Taharet nedir? Temizlik açısından Taharetin önemi nedir?

Dinimiz İslam’da temizliğin önemini Temizlik imandandır hadisi şerifiyle açık bir şekilde anlamış bulunmaktayız.

Temizlik ikiye ayrılır bunlardan birincisi Hadesten Taharet ikincisi ise Necasetten Taharet. Bu gün sizlere Hadesten taharet ve necasetten tahareti anlatmaya çalışacağız.

İbadetlerimizi yaparken bunlara engel bazı geçici hükmi pislikler meydana gelir bu geçici hükmi pisliklere “Hades”, Bu hükmi pisliklerden kendimizi temizlemeye ise “Hadesten Taharet” yani pislikten temizlenme olarak da isimlendirilebilir. Hades diye isimlendirdiğimiz hükmi pislikler biri büyük biri küçük olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan küçük hadesten temizlenmeye “Taharet-i Suğra denilmektedir. Taharet-i Suğra, bozulan abdestimizin giderilmesi yani tekrar abdest alınmasıdır. Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse Taharet-i Suğra normal olarak bozulan abdestlerimizin tekrar olarak alınması yani abdestsizliğin giderilmesidir.

Büyük Hadesten temizlenmeye ise “Taharet-i Kübra” denilmektedir. Yani cünüplükten, hayız ve nifas hallerinden temizlenmeye denilmektedir ki bunun daha bilindik ismi Gusül Abdesti’dir.

Taharet nasıl alınır?

İlk olarak bevlimizin paçalarımıza sıçramaması açısından ayak paçalarımızı iyice sıvazlıyoruz. Daha sonra aşağıdaki duayı tuvalete girmeden okuyoruz.

tuvalete girerken okunacak dua

Duamızı okuduktan sonra lavaboya giriyoruz bevlimizi yapıyoruz ve bevlimizin organlarımızdan tamamen temizlenmesi açısından öksürmek veya olduğumuz yerde sağa sola kendimizi sallayarak iyi bir şekilde temizlenmiş oluruz.Tüm bunları yaptıktan sonra temiz bir şekilde sol elle yıkıyoruz. Ardından yıkadığımız organlarımızı peçete ile sağlam bir şekilde kurutuyoruz. (Sildiğimiz peçeteleri tuvalete atmak yerine peçete kovasına atmayı unutmayalım.)

Tüm işlerimiz bittikten sonra tuvaletten çıkarken aşağıdaki duayı okuyoruz;

Taharet

Taharet

apk

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ