Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Halba çikolata domuz yağı var mı?

Halba çikolata domuz yağı var mı?

Halba çikolata bir İsviçre çikolatasıdır. Bilindiği üzere İsviçre saat ve çikolata konusunda meşhur ülkelerdendir. Çikolata üretim tekniğinin geliştiği ülkelerdendir.

Çikolatalara domuz yağı içerikli katkı maddelerin ekleniyor hususu uzun yıllardır tartışma konusudur.

İsviçre’de ilk çikolata 1875 yılında üretilmiş olup ilk üretilen çikolataların formülü şimdikilerden farklıydı. Henry Nestle’nin yoğunlaştırılmış sütü icat etmesi çikolata sektörüne farklı bir boyut getirmiştir.

Halba çikolata İsviçre’nin köklü çikolata markalarından biridir. Bu markayı Coop şirketi üretmekte olup şirket 1933 yılından beri faaliyettedir.

Halba çikolata dünyanın en eski çikolata üreticilerinden biri olmakla birlikte agresif satış politikasına sahip, dünyanın dört bir tarafına satış yapan firmalardan değildir.

Halba çikolataları ülkemizde zor bulmaktayız. Genellikle Avrupa’yı ziyaret edenler ülkemize yanlarına getirmekte, biz öylelikle Halba çikolata ile karşılaşmaktayız.

Halba çikolata domuz yağı var mı?

Halba çikolatanın içeriği aşağıdaki şekildedir:

Şeker, kakao yağı, tam yağlı süt tozu (İsviçre), kakao kütlesi, yağsız süt tozu, fındık, emülgatör (soyadan E 332), doğal aroma. Çikolata kütlesindeki kakao katıları: min. %30

Eski zamanlarda belki formülü bundan daha farklıydı ama şimdiki formülü itibariyle alkol veya domuz yağı içermemektedir.

Halba çikolatanın helal sertifikası olmamakla birlikte içerisinde haram bir madde olmadığı için güvenle tüketilebilmektedir.

Bununla birlikte Halba çikolata satın alırken içeriğini okumakta fayda var, çünkü klasik çikolata ürününde olmayan bir madde başka bir üründe mevcut olabilir, buna dikkat etmek gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ