Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Zekâtın Faydaları (Şafii Fıkhı)

Zekâtın Faydaları (Şafii Fıkhı)

Zekatın faydaları nelerdir? Zekatın bireysel ve toplumsal faydaları ve etkileri nelerdir?

Şafi mezhebi; İmam Şafi’ye (r.a) nisbet edildiği için bu adla anılmıştır.  Şâfi mezhebinin kurucusu sayılan İmam Şafi (r.a) 767 (Hicri 150) yılında Gazze şehrinde (Filistin) doğdu. 

Şafi mezhebi önce Mısır’da sonra kısmen Suriye, Yemen, Irak ve Mâverâünnnehir’de yayıldı. Günümüzde Irak, Suriye ve Anadolu’nun güney ve doğu bölgelerinde Şafi mezhebi yaygındır.

Zekâtın Faydaları Nelerdir?

Zenginin servetinin meydana gelmesinde içinde yaşadığı toplumun katkısı büyüktür. Bir kişi tek başına yaşasa zengin olabilir mi? İşte zekât veren kişi bir anlamda kendini zengin kılan Allah’a karşı şükür ve topluma karşı teşekkür borcunu ödemiş olur.

Zekât malı bereketlendirir, malın büyümesini ve çoğalmasını sağlar. Kur’an-ı Kerim’de “Eğer şükrederseniz, mutlaka nimetlerimi arttırırım”[1]  ve “Siz Allah için ne verirseniz, Allah onun yerine (daha iyisini) verir”[2] buyurulur.  Zekât bir anlamda ağaç budamaya benzer. Zekât veren kişi malının kısmen azaldığını görerek daha çok çalışır ve böylece malında büyüme gerçekleşir.

Mü’minler paralarını değerlendirmeli ve yatırıma dönüştürmelidir. Çünkü parasını değerlendiremeyenler daha fazla zekât ödemek mecburiyetinde kalırlar. Böylece zekât, insanların paralarını yastık altına atmalarına engel olarak piyasayı sürekli canlı tutmakta ve para akışını sağlamaktadır.

Zekât kişiyi cimrilikten uzaklaştırır, cömert bir insan yapar. Varlıklı müslümanlar zekâtlarını ihtiyaç sahiplerine verdikleri takdirde insanların sevgisini de kazanmış olurlar. Böylece herkesin birbirine sevgi ve saygı ile davrandığı, karşılıklı olarak güven duyduğu, kıskançlıkların ortadan kalktığı ve sosyal dayanışmanın en güzel bir şekilde uy­gulandığı huzurlu bir toplum meydana gelmiş olur.

Zekât, zenginin malını haram kazançtan temizlediği gibi kalbini de cimrilikten temizler. Kur’an-ı Kerim’de Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Onların mallarından kendilerini temizleyip tezkiye edeceğin bir sadaka (zekât) al…” [3]

Zekât, sosyal bir yardımlaşma sistemidir. İslam Dini’ndeki zekât ve diğer maddi yardımlaşma şekilleri, zengin ile fakir arasında servet farkından doğabilecek dengesizlikleri gidererek toplumda huzurun tesis edilmesini sağlar.

Zekât İslam’ın köprüsüdür. Zenginle yoksulu birbirine yaklaştırır.

Peygamberimiz “mallarınızı zekât vermek suretiyle koruma altına alın, hastalıklarınızı sadaka vererek tedavi edin, gelecek olan belalara karşı duâ ile hazırlıklı olun” buyurmuştur.

Dipnotlar:

[1] İbrahim sûresi 7. âyet

[2] Sebe sûresi 39. âyet

[3] Tevbe sûresi 103. âyet

Kaynak: Hasan Serhat Yeter, FIKIH 1 (Şafii Mezhebi), 2017

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ