Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Yolcu Namazı Nasıl Kılınır ve Niyet Edilir? Şartları Nelerdir?

Yolcu Namazı Nasıl Kılınır ve Niyet Edilir? Şartları Nelerdir?

Yolcu namazı nedir? Yolcu namazı nasıl kılınır? Yolcu namazının şartları nelerdir? Yolcu namazına nasıl niyet edilir? İşte cevabı…

Orta yürüyüşle 18 saatlik (yaklaşık 90 kilometrelik) bir yere gitmek için köyünden, kasabasından çıkan kimselere misafir (yolcu) denir.

Oturduğu köy veya kasabadan yola çıkan kimse varacağı yere gidinceye kadar misafir olduğu gibi, gittiği yerde 15 günden az kalmaya karar vermişse yine misafir sayılır. Gittiği yerde onbeş gün veya daha fazla kalmaya niyet ederse misafirlikten çıkar.

Dinimiz, misafir (yolcu) olanlar için bazı kolaylıklar getirmiştir:

Yolcu, dört rek’atlı farz namazları iki rek’at kılar. Sabah namazının iki rek’at farzı ile akşam namazının üç rek’at farzını ve vitir namazını tam olarak kılar. Yolculuk sırasında vakit müsait ise, sünnetler kısaltma yapılmadan kılınır.

Misafir olan bir kimse, misafir olmayan imama uyarsa imam ile beraber farzı dört rek’at kılar. Misafir olan bir kimse, misafir olmayanlara imamlık ederse, imam ikinci rek’atın sonunda selâm verir, misafir olmayan cemaat kendi başlarına dört rek’atı tamamlar. Misafir yolculuk sırasında geçirdiği dört rek’atlı namazları yolculuktan sonra da iki rek’at olarak kaza eder. Misafir abdest ile giydiği mestler üzerine üç gün üç gece meshedebilir.

Misafir, Ramazanda dilerse orucunu tutar, dilerse sonraya bırakıp memleketine dönünce tutar. Oruç tutmasında bir zorluk yoksa orucu tutması daha hayırlıdır. Misafir cuma ve bayram namazlarını da kılmayabilir. Ancak kılarsa namazı olur. Cuma namazını kılamazsa öğle namazını kılar.

İşte bunlar yolculuğun sıkıntıları dikkate alınarak dinimizin misafire tanıdığı kolaylıklardır.

Vatan-i Asli Nedir? Seferi Kimdir? Seferi Kimse Namazlarını Nasıl Kılar?

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ