Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Yaşlıysan Vazifen Nedir?

Yaşlı bir Msülümana düşen vazife nedir? Nasıl bir hâl ve ruhaniyet içinde olmalıdır?

Ömrün sonuna kadar ibâdet şuuruyla, yeni nesillere güzel bir örneklik içinde, şefkatli ve merhametli bir insan olmaya gayret edeceksin…Sonbaharın sararan yapraklarından ve kuruyan ağaçlarından ibret alıp, bu manzara içinde kendi hâlini, yani ömrünün resmini göreceksin. Çünkü sen hayatının başında tıpkı ilkbaharda muazzam bir canlılık, yeşerme ve verimlilik yaşarken diğer taraftan yaşlılık vaktinde de sonbahar gibi bunun tersini yaşarsın. Görürsün ki artık selviler sana el sallamaya başlamış. Bu bakımdan kerâhat vakti içinde olduğunu iş işten geçmeden idrâk etmeli ve âhiret hazırlığını artırmalısın. (Osman Nuri Topbaş)

YAŞLI SAHABİNİN ŞEHİT OLMA ARZUSU

Ebû Hazım, Sehl radıyallahu anh’den anlatıyor:

Sehl radıyallahu anh, kavmi arasına oturmuş, onlara Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’den bahsediyordu. Ancak kendisi konuşur iken mecliste bulunanlardan bir kısmının birbiriyle konuşmaya başladığını görünce, öfkelenerek:

“Şunlara bak! Hâlbuki ben gözlerimle gördüğüm ve kulaklarımla işittiğim şeylerden, Rasûlullah’tan bahsediyorum. Bir daha yanınıza gelmeyeceğim.” dedi.

“Nereye gideceksin?..” diye sordum.

“Gidip Allah yolunda savaşacağım” diye cevap verdi.

“Sen savaşamazsın. Çünkü atın üzerinde duramayacak, kılıç sallayamayacak, kargı kullanamayacak kadar yaşlısın” dedim. Bana:

“Ebû Hazım! Hiç olmaz ise orduya katılırım. Böylece nereden geldiği belli olmayan bir ok veya taşla şehitlik mertebesine erişirim” diye cevap verdi. (Sâdık Dânâ, İslam Kahramanları 1, Erkam Yayınları)

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ