Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Vitir Namazının Hükmü Nedir?

Vitir namazını kılmanın hükmü nedir? Vitir namazı, yatsı namazından ayrı, farklı bir namaz mıdır? Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım cevaplıyor.

VİTİR NAMAZININ DELİLİ NEDİR? MEZHEPLER ARASINDA VİTİR NAMAZI HAKKINDA NEDEN FARKLILIKLAR VARDIR?

Vitir namazının dayanağı Hz. Peygamberin (s.a.s.) sözleri ve uygulamalarıdır. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Vitir, her Müslüman üzerine bir vazifedir.” (Ebû Dâvûd, Vitir, 2; Nesâî, Kıyamu’l-leyl, 40) buyurmuş, gecenin son namazının, tek sayılı rekâtlarla (vitr) olmasını tavsiye ve teşvik etmiştir. (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 148)

Vitir namazının Hz. Peygamberin (s.a.s.) sünnetiyle sabit olduğu konusunda fıkhî mezhepler arasında ihtilaf olmamasına rağmen; hükmü, rekât sayısı, kılınma şekli ve kunût dualarıyla ilgili bazı görüş ayrılıkları vardır. Bu ayrılıkların temel sebebi, konuyla ilgili rivayetlerin farklı yorumlanmasından kaynaklanmaktadır. Hanefî mezhebine göre vitir namazı, Hz. Peygamber sürekli kıldığı ve zannî olmakla birlikte kesin ifadeler taşıyan bir delille emredildiği için “vacip” kabul edilmiştir. (Kâsânî, Bedâî’, I, 270; İbn Nüceym, el-Bahr, II, 40) Diğer mezheplere göre ise vitir, “sünnet” namazlardandır. (İbn Kudâme, el-Muğnî, II, 591-595)

Kaynak: Diyanet

VİTİR NAMAZI NASIL KILINIR?

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ