Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Uyku ile İlgili Hadisler

Uyku ile İlgili Hadisler

Uyku ile ilgili hadisler nelerdir? Peygamberimizin (s.a.v) uyku konusu hakkındaki bazı (sahih) hadisleri ve kısa metinlerini sizler için derledik. Uyku ile ilgili hadisi şerifler…

  • Abdullah b. Ebû Katâde’nin, babasından naklettiğine göre, (bir sefer dönüşü hep birlikte uyuyakaldıklarında) Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Yüce Allah dilediği zaman (uyutmak suretiyle) ruhlarınızı alır, dilediği zaman da (uyandırarak) geri verir…” (Nesâî, İmâmet, 47)

  • Amr b. Osman b. Affân’ın, babasından naklettiğine göre, Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Sabah uykusu, rızkın azalmasına sebep olur.” (İbn Hanbel, I, 73)

  • Câbir b. Abdullah’ın naklettiğine göre, Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Dâvûd’un oğlu Süleyman Peygamber’in annesi, Süleyman’a şöyle demişti: ‘Evlâdım! Geceleyin fazla uyuma! Zira geceleyin fazla uyumak, kişiyi kıyamet günü fakir bırakır.’” (İbn Mâce, İkâmet, 174)

  • Ebû Berze’den nakledildiğine göre:

Resûlullah (s.a.v.),yatsıdan önce uyumayı ve yatsı sonrasında da (oturup) konuşmayı hoş karşılamazdı. (Buhârî, Mevâkîtü’s-salât, 23)

  • Berâ b. Âzib, Hz. Peygamber’in (s.a.v.) kendisine şunları söylediğini bildirmiştir:

“Yatacağın zaman namaz için abdest aldığın gibi abdest al. Sonra sağ tarafın üzerine yat ve şöyle de: ‘Allah’ım! Kendimi sana teslim ettim. İşimi sana havale ettim. Sırtımı sana dayadım, sana karşı ümit ve korku besleyerek… Senden sığınacak yer yine sensin, senden kurtulacak yer de yine sensin. Allah’ım! İndirdiğin kitabına ve gönderdiğin peygamberine iman ettim.’ Şayet o gece ölecek olursan fıtrat üzere ölürsün. (Uyumadan önce) söyleyeceğin son sözler bunlar olsun.” (Buhârî, Vudû’, 75)

Uyuyamayan Kişinin Okuyacağı Dua

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ