Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Türk İslam Eserleri Müzesi’nde Neler Var?

Türk İslam Eserleri Müzesi’nde Neler Var?

Türk ve İslam Eserleri Müzesi ne zaman kuruldu? Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde neler var? Türk ve İslam Eserleri Müzesi ziyaret günleri ve saatleri nelerdir? Türk ve İslam Eserleri Müzesi nerede? Türk İslam Eserleri Müzesi tarihi, özellikleri, bölümleri, hakkında bilgi…

İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Türk-İslam eserlerini topluca kapsayan ilk müzedir. 1914’te Süleymaniye Medresesi’nin imaretler bölümünde kurulan müze, 1983’te İbrahim Paşa Sarayı’na taşındı. Sultanahmet Meydanı’nın batısında yer alan ve sultan sarayları dışında günümüze ulaşabilen tek özel saray olan bina XVI. yüzyıla tarihleniyor.

Müzede, İslam dünyasının farklı köşelerinden gelmiş nadir sanat eserleri olan el yazmaları, cam eşyalar, taş ve pişmiş toprak eserler, metal ve seramik objeler sergileniyor. Ayrıca dünyanın en zengin XIII-XX. yüzyıl el işi Türk halıları koleksiyonu burada yer alıyor. XIII. yüzyıl Selçuklu halıları da koleksiyonun değerli parçaları arasında.

Müzenin bir bölümü de Türk günlük yaşamının yansıtıldığı etnografya koleksiyonuna ayrılmış durumda.

TÜRK İSLAM ESERLERİ MÜZESİ BÖLÜMLERİ

İbrahim Paşa Sarayı’nda hizmet vermekte olan Türk ve İslâm Eserleri Müzesi, Türk ve İslâm Sanatı eserlerini topluca kapsayan ilk Türk müzesidir. Müzemiz teşhir salonlarına girişte, müzenin kurulması ve ziyarete açılmasında emeği geçen bilimsel danışma kurulu hüviyetinde çalışan idare heyeti üyeleri, Müze Kurucuları Bölümü’nde ziyaretçileri karşılıyor.

Erken İslâm Dönemi’nin önemli yerleşim yerlerinden Rakka ve Samarra’da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan eserleri Rakka ve Samarra Bölümü; Şam Emeviye Camiî’nden getirilen eserleri Şam Evrakı Bölümü; Peygamber Efendimiz’in, Kadem-i Saadet olarak tanınan ayak izi ve Sakal-ı Şerif olarak bilinen sakal tellerini Mukaddes Emanetler Bölümü; Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birbirinden değerli halı, seramik, maden, ahşap, cam, taş ve yazma eserleri Divanhâne Bölümü; Konstantinopolis Hipodromu kalıntılarını avludaki cam tavandan veya giriş katındaki Hipodrom Kalıntıları Salonu’nda görebilirsiniz.

Ayrıca müzenin avlusunda, yaklaşık olarak 200 yaşında olduğu tespit edilen, kavuk şeklindeki gövdesiyle ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken çınar ağacı bulunmaktadır.

TÜRK İSLAM ESERLERİ MÜZESİ ZİYARET GÜNLERİ VE SAATLERİ

Türk ve İslâm Eserleri Müzesi 1 Kasım 2018 – 31 Mart 2019 tarihleri arasında pazartesi günleri ziyarete kapalı, haftanın 6 günü ziyarete açıktır. Diğer aylar haftanın her günü ziyarete açıktır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız!

TÜRK İSLAM ESERLERİ MÜZESİ NEREDEDİR? – HARİTA

TÜRK İSLAM ESERLERİ MÜZESİ FOTOĞRAFLARI

Sultanahmet Meydanı’ndaki Türk ve İslam Eserleri Müzesi (TİEM), “Mukaddes Emanetler” bölümünde Kadem-i Saadet olarak tanınan Peygamber Efendimizin ayak izi ile Sakal-ı Şerif de orijinal muhafaza ve kutuları içerisinde sergileniyor. (Ahmet Esad Şani – Anadolu Ajansı)

Sultanahmet Meydanı’ndaki Türk ve İslam Eserleri Müzesi (TİEM), islam sanatının en erken döneminden 20. yüzyıla uzanan bir çizgide, içinde Emevi, Abbasi, Kuzey Afrika, Endülüs, Fatımi, Selçuklu, Eyyubi, İlhanlı, Memlük, Timurlu, Safavi devletleriyle çeşitli Kafkas ülkeleri, beylikler ve Osmanlı dönemi eserlerini barındıran koleksiyon, bunların çoğunun geldikleri yerin bilinmesini sağlayan vakıf kayıtları nedeniyle de belge değeri taşıyor.(Ahmet Esad Şani – Anadolu Ajansı)

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ