Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Teminat Ne Demek? Anlamı Nedir?

Teminat Ne Demek? Anlamı Nedir?

Teminat ne demektir? Teminat anlamı nedir? Teminat kelimesine örnek cümleler…

Teminat: Olabilecek bir zararı giderebilecek karşılık, güvence. İnandırıcılığı sağlamak için söylenen söz. Garanti. Kaparo anlamlarına gelmektedir.

TEMİNAT KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

“–Babacığım! Biliyorsun zengin değilim, fakat yumuşak kalpli ve şefkat sâhibiyim. Kardeşimin oğluna bakmayı canıma minnet bilirim. Bu hususta sana söz veririm; O’nu bana emânet et!..” diye teminat vermişti.

*****

Peygamberler ve onların müjdeledikleri dışında hiç kimsenin son nefeste îmanla gidebilme teminâtı yoktur. Nitekim Kur’ân-ı Kerîm’de ve hadîs-i şerîflerde, Cennetʼe bir karış kala ilâhî azâba dûçâr olanlar ve bunun aksine, Cehennemʼe bir karış kala ilâhî rahmete nâil olanlar bildirilmektedir.

*****

Allâh’ın ahdi ve teminâtı birdir (aynı seviyededir); onların en hakir görülenlerine bile şâmildir. Çünkü mü’minler diğer insanlardan ayrı olarak birbirlerinin mevlâsı, yâni müttefik ve dostudur.

*****

İhlâsla hizmet edenler, şeytan ve avenesinin hîle ve desiselerine karşı ilâhî teminat altındadırlar. Bu gerçek, âyet-i kerîmede şöyle ifâde edilir:

“(İblis Cenâb-ı Hakk’a hitâben dedi ki:) Senin izzet ve azametine yemin ederim ki, kullarının hepsini mutlaka azdıracağım. Ancak onlardan ihlâsaerdirdiklerin müstesnâ.” (Sâd, 82-83)

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ