Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Temellük Ne Demek? Temellük Ne Anlama Gelir?

Temellük Ne Demek? Temellük Ne Anlama Gelir?

Temellük ne demek? Temellük ne anlama gelir? Temellük kelimesinin anlamı nedir?

Temellük: Mülk edinme, sahip olma anlamlarına gelmeltedir.

TEMELLÜK KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Vakıf; Yaratan’dan ötürü yaratılanlara merhamet, şefkat ve muhabbetin en güzel tezâhürü olan infâkın, devamlılık arz ederek müessese hâlinegelmesidir. Bu da bir malın Allâh’a adanmasını, yani temlik ve temellükten men olunarak, ebediyyen Allah rızâsı yolunda kullanılmasını ifâde eder. Gâye, bütün mahlûkâtın muhtaç olanlarına cömertçe ikramda bulunup onlara şefkat ve merhametle yaklaşarak, Cenâb-ı Hakk’ın rızâsını kazanabilmektir.

*****

İnfakta müesseseleşme, vakfı meydana getirir. Vakıf, mecâzî mülkiyetin de Allâh Teâlâ’ya takdîm edilmesi, temlik ve temellükten men edilmesi, Allâh için ebedîleştirilmesidir. Gâye, yaratılan her şeye Allâh -celle celâlühû- için şefkat ve merhametle yaklaşabilmektir. Canını ve malını Allâh için hibe edebilme, cenneti satın alabilme gayretidir.

Birçok kere ifâde ettiğimiz üzere, Osmanlı’da 26 binden ziyâde vakıf vardı. Bu vakıflar diğergâm insanlarla devam etti. Dev bir dünya devletinde toplum, bu vakıflarla ictimâî dengesini buldu. Vakıflar aynı zamanda toplumun merhamet âbideleridir. İnfakların en güzel tevzî yerleridir. Günümüzde buna ne kadar muhtâcız. Bugünkü toplumumuzda bu müesseselerin yeniden dirilmesi; muhtaçlara, muzdariplere merhamet ve şefkat kucağı olması lâzımdır.

 

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ