Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Tekeffül Ne Demek?

Tekeffül Ne Demek?

Tekeffül nedir? Tekeffül kelimesi ne anlama gelmektedir? Tekeffül kelimesine örnek cümleler…

Tekeffül: Kefil olma, kefâlet verme anlamlarına gelmektedir.

TEKEFFÜL KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Rızık arayışında sebeplere sarılmak elbette gereklidir. Fakat Rezzâkʼı unuturcasına yersiz endişelere kapılmak, rızkı tekeffül etmiş olan Allâhʼa îmânı zaafa uğratır. Âyet-i kerîmede buyrulur:

“Nice canlı var ki, rızkını (yanında) taşımıyor. Onlara da size de rızık veren Allahʼtır. O, her şeyi işitir ve bilir.” (el-Ankebut, 60)

*****

Hakîkaten Cenâb-ı Hakk’ın bütün mahlûkâta karşı yegâne tekeffül ettiği şey, rızıktır. Hiçbir canlı, rızkını tamamlamadan ölmez. Bu sebepledir ki rızık endişesi taşımak, îman şuuruna aykırıdır. Nitekim âyet-i kerîmede şöyle buyrulur:

“Yeryüzünde yürüyen her canlının rızkı, yalnızca Allâh’ın üzerinedir. Allah, o canlının durduğu yeri ve sonunda bırakılacağı mekânı bilir…” (Hûd, 6)

*****

Öte yandan unutmamak gerekir ki, Allah Teâlâ bütün canlıların rızkını tekeffül etmiş bulunmaktadır. Bundan dolayı Allâh’a îtimâd etmeyip, gereksiz ve yersiz duygulara kapılarak insanlara el açmak ve sadece onlardan medet ummak, kişiyi zillete dûçâr eder. Nitekim bir Allah dostunun buyurduğu üzere:

“Rızkını Allah’tan bilmeyip de onun mahlûkundan beklemek, insanı Cenâb-ı Hak’tan uzaklaştırıp, halka muhtâc eder.”

 

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ