Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Teberrük Ne Demek? Teberrükün Anlamı Nedir?

Teberrük Ne Demek? Teberrükün Anlamı Nedir?

Teberrük ne demek? Teberrük kelimesinin anlamı nedir? Teberrük kelimesine örnek cümleler…

Teberrük; bereketlenmek, bereket ummak, berekete nâil olmak demektir. gibi anlmlara gelmektedir.

TEBERRÜK NE DEMEK?

Teberrük; bereketlenmek, bereket ummak, berekete nâil olmak demektir.

❁ Câbir bin Abdullah anlatıyor:

Hazret-i Peygamber ile Ebû Bekr beraberce yürüyerek Benû Selime yurdundaki evimde beni hasta ziyaretine gelmişlerdi. Peygamber beni bir şey düşünemez derecede baygın bulmuştu. Bunun üzerine Peygamber abdest suyu isteyip abdest almış, sonra abdest suyundan bir miktarını benim üzerime serpmişti. Ben ayıldım ve kendime geldim. (Buhârî, Tefsîr, 4/4)

❁ Talk bin Ali (R.A) anlatıyor:

“Memleketimizden çıkıp bir heyet hâlinde Rasûlullâh r’in yanına vardık. Kendisine bey’at ettik, O’nunla namaz kıldık. Efendimiz’e, memleketimizde  Ehl-i Kitaba ait bir kilise  olduğunu haber verdik. Abdest suyunun artan kısmını bize vermesini istedik. Su isteyip abdest aldı, mazmaza yaptı, sonra ağzındaki suyu bir kaba döktü. Sonra bize şöyle buyurdu:

“−Haydi gidin! Memleketinize varınca o eski kiliseyi yıkın! Yerine bu suyu serpin ve orayı mescid edinin!”

Biz:

“−Yerimiz uzak ve hava çok sıcak. Bu su yolda (buharlaşıp) kurur.” dedik. Bize: “−Ona su ilâve edin! Bu onun ancak güzelliğini artırır.” buyurdular.

Oradan ayrılıp memleketimize geldik. Eski kilisemizi yıktık. Sonra yerine bu suyu serptik ve orayı mescid edindik. İçerisinde ezan okuduk. Kilisenin râhibi, Tayy kabilesinden bir kişiydi. Ezanı işitince:

“–Bu hak bir dâvettir!” dedi. Sonra civarımızdaki tepelerden birine yöneldi. Bir daha onu göremedik.” (Nesâî, Mesacid, 11) Peygamber Efendimiz’in ağzından çıkan suyla, şirkin merkezi olan kilise birdenbire tevhîde dönmüştür.

❁ Müslim’deki başka bir rivayete göre Rasûlullâh r saç tellerini, yanındaki ashâbına birer ikişer dağıtmıştır. (Müslim, Hacc, 324)

İnsanlar da Efendimiz’in mübarek saçlarından alabilmek için birbirleriyle yarış etmişlerdir. (Ahmed, III, 256)

Bu hâdise tâbiînin büyüklerinden Abîde es-Selmânî’ye nakledilince şöyle demiştir: “Efendimiz’in bir saçının yanımda olması, bana, yerin altındaki ve üstündeki tüm altın ve gümüşlerden kesinlikle daha sevimlidir.” (Ahmed, III, 256)

TEBERRÜK KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Peygamberlerin gayreti bile tek başına hidâyete eriştirmek için kâfi değildir. Cenâb-ı Hak dilerse bu gayretlere tesir bereketi lûtfeder, neticeye ulaştırır, dilerse de neticesiz bırakır.

Bununla birlikte, kulun duâ ederken, Allâhʼın sevdikleri olan peygamberler ve sâlih zâtları vesîle edinerek, yani onlar hürmetine istemesi (tevessül), merhamet-i ilâhiyyeyi daha çok celbeder. Bu, sâlihlerin yâd edilmesiyle inmesi ümit edilen rahmetten bir teberrük mâhiyetindedir.

*****

Ebû Eyyûb el-Ensârî ve âilesi, Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’i misâfir ettikleri günlerde yemek pişirir ve kendisine ikrâm ederlerdi. Yemeğin kalan kısmı geri geldiğinde, Âlemlerin Efendisi’nin parmaklarıyla dokunduğu yerleri araştırır, bununla teberrük ederlerdi.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ