Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Tahassüs Ne Demek?

Tahassüs Ne Demek?

Tahassüs ne demek? Tahassüs kelimesinin anlamı nedir? Tahassüs kelimesine örnek cümleler…

Tahassüs: His­len­me, duy­gu­lan­ma anlamına gelmektedir.

TAHASSÜS KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Mevlânâ Hazretleri, tefekkür nîmetini yanlış yerlerde kullanmayı; “altın bir kaba süprüntü koymaya” benzetir. Bu ise, altından da kıymetli olan tefekkür ve tahassüs nîmetlerini, bayağı ve süflî arzulara zebûn ederek isrâf etmek demektir.

*****

Kalbimizin mânevî âhengini bozup, tefekkür ve tahassüs melekelerini ifsâd edecek nefsânî ve şeytânî vesveselerden korunmak îcâb eder.Nasıl ki bir radyonun frekansı doğru ayarlanmadığında net bir ses vermezse; kalp de bunun gibi yanlış hisler ve gaflet netîcesinde helâke dûçâr olur. Balıklar deniz vasatında, karadaki mahlûkat atmosfer vasatında hayâtiyetini devâm ettirebilir. İnsan rûhu da ancak Kur’ân ve Sünnet’in nurlu iklîminde saâdete nâil olur.

*****

Şiir, insandaki bakış ufuklarını genişleten, gönlü derinleştiren, tefekkür ve tahassüs zarâfeti ile idrâkleri incelten bir sanattır. Lügat olarak da şuur kelimesi ile alâkalı olan şiir, tesir gücü yüksek bir zevk-i bediîdir. Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellembuyururlar:

‘‘Şüphesiz bâzı beyanda büyüleyici bir güç vardır (tesiri kesindir).’’ (Buhârî, Tıb, 51)

*****

Yûnus Emre Hazretleri, bir ‘‘sehl-i mümtenî’’ (imkânsız derecede güç olan rahat söyleyiş) şeklinde dile getirdiği şiirleriyle tefekkür ve tahassüs derinliği bakımından halkın rûhunu asırlarca besleyegelmiş feyyâz bir menbâdır. Uçsuz bucaksız bir deryâdır. İnsan onun şiirlerini duyduğu zaman ilk anda:

‘‘—Ne kadar basit! Elbette ben de böyle bir şiir söyleyebilirim!’’ gibi bir hisse kapılır.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ