Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Tabir Ne Demek?

Tabir Ne Demek?

Tabir nedir? Tabir kelimesi ne anlama gelmektedir? Tabir kelimesine örnek cümleler…

Tabir: İfâde, söz, deyim, bir mânâ taşıyan söz, ıstılâh, terim, yorum, yorumlama, açıklama.

TABİR KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Biz bugün, bütün bu mânâları yalnızca “tefekkür etmek” veya “düşünmek” tâbirleriyle ifâde ediyoruz. Şüphesiz ki bu hâl, aziz milletimizi İslâm kültüründen tecrid etmek için lisânımızda yaşanan dehşetli tahrip ihânetinin acı bir neticesidir.

*****

Karıncanın, içinde yaşadığı köşkü ve ondaki güzellikleri bilme imkânı yoktur. Ancak insan, tefekkür ve tahayyülü sâyesinde nice âlemleri dolaşabilir. İlâhî sanat hârikalarını idrâk edebilir. Allah Teâlâ’nın insana lûtfettiği, sayılamayacak kadar sonsuz nîmetlerine mukâbil, kendi hiçlik ve acziyetini kavrayıp şükür secdelerine varabilir. Bunu ancak “insan” olan yapabilir. Yâhut diğer bir tâbirle ancak bunu yapabilenler, insanlık şeref ve haysiyetini taşıyabilirler.

*****

Bütün sinir sistemi felç olmuş veya narkoze edilmiş bir şahıs, vücuduna batan çivinin, uzuvlarını bir kumaş gibi kesip biçen bıçağın farkında olmaz. Bunun gibi yüce hakîkatlere karşı rûhunu hasta edip de bunun farkında olmayan kimseler hakkında Cenâb-ı Hak:

Körler, sağırlar, dilsizler…” tâbirlerini kullanır.

*****

Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- hakkında söylenen “Muhammedü’l-Emîn” tâbiri, müşriklerin de dillerinden düşmezdi. Nitekim onlar kendi yandaşlarına değil, Rasûl-i Ekrem Efendimiz’e güvenip emânetlerini teslîm ederlerdi.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ