Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Tâbiîn’in Hadis İlmine Hizmetleri

Tâbiîn’in Hadis İlmine Hizmetleri

Tâbiîn’in hadis ilmine hizmetleri nelerdir? Tabiîn hadis ilmine nasıl katkı sağlamışlardır?

Tâbiîn, sahabe arasında yaşayan ve sahabe ile çok sıkı münasebeti olan kimselerdi. Bu itibarla tâbiîler de, sahabîlerden işittikleri hadisleri, tıpkı sahabîler gibi ezberliyor ve hatta yazıyorlardı.

Ancak tâbiîn, hadîs kaynakları olan sahabîlerden hadis işitmek ve öğ­renmek hususunda bazı güçlüklerle karşılaşmışlardır. Sahabîlerin birbirinden uzak İslam ülkelerine dağılmış olmaları ve müslümanlar arasında ortaya çıkan ihtilaf­lar ve iç savaşlar buna örnek verilebilir. Bunun için tâbiîn bir hadis öğrenmek için uzun, yorucu ve tehlikeli seyahatler yapmak zorunda kalmışlardır.  

Hazreti Peygamberin hadislerini toplamak isteyen tâbiîn yukarıda açıkladığımız birçok güçlüklerle karşılaşmışlardır. Fakat hiçbir güçlük, onları hadis toplama faaliyetinden vazgeçirememiştir. Bu faaliyetler neticesinde;

 • Farklı bölgelere dağılmış sahabîler ziyaret edilerek onlardan hadis­ alınmış,
 • Hadis râvîleri araştırılıp rivayeti kabul edi­lebilecek durumda olanlar tespit edilmiştir.
 • Böylece hadislerin tedvin süreci başlamıştır. Ezberleyerek ve yazarak yaptıkları bu faaliyetler hadislerin yaygınlaşmasına ve korunmasına katkı sağlamıştır. Neticede hadis koleksiyonları ortaya çıkmıştır.

  Onların bu tarz çalışmaları, yeni bir sistemin gelişmesine de yardımcı olmuştur. Bu, nakledilen haberlerin kaynağına kadar ulaşmayı sağlayan isnad sistemidir ki, bu sistemle hadis ilminin temeli de atılmış olmaktadır.

  Özetle tabiîn neslinin hadis ilmine yaptıkları en önemli katkı, hadislerin tedvin ve tasniflerinde üstlendikleri roldür. 

  Tâbiîn veTebe-i Tâbiîn Kimlere Denir?

  Kaynak: İslam ve İhsan

  REKLAM ALANI
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ