Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Taahhüt Ne Demek?

Taahhüt Ne Demek?

Taahhüt nedir? Taahhüt kelimesi ne anlama gelmektedir? Taahhüt kelimesine örnek cümleler…

Taahhüt: Yapacağına söz verme, üzerine alma, yüklenme, bir işin yapılmasını üstlenme hâlinde yapılan resmî sözleşme anlamına gelmektedir.

TAAHHÜT KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

İbn-i Abbâs -radıyallâhu anh-’ın rivâyetine göre, bundan sonra Kureyş’in ileri gelenleri Kâbe’nin Hicr mevkiinde toplanarak, Peygamber Efendimiz’i görür görmez hep birden saldırıp öldüreceklerine dâir, Lât, Menât, Uzzâ, Nâile ve İsâf adlı putları üzerine yemin ettiler. Herkes kendi payına düşen kan bedelini ödeyeceğini de taahhüt etti.

*****

“−Ey amcamın oğlu! Sen beni himâyene aldın! Güzelce de himâye ettin ve taahhüdünü yerine getirdin! Şimdi senin himâyenden çıkıp Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in yanına gitmek istiyorum. O ve ashâbı, benim için en güzel örnektir. Beni Kureyşlilerin yanına götürüp üzerimdeki himâyenden vazgeçtiğini bildir!” dedi.

*****

Bu bey’atte Medîneliler, Allâh Rasûlü’ne şunları taahhüt ettiler:

 • Allâh’a hiçbir şekilde şirk koşmamak.2. Hırsızlık yapmamak.3. Zinâya (fuhşa) yaklaşmamak.4. Kız çocuklarını diri diri gömmemek.5. Kimseye iftirâ etmemek.6. Allâh’a ve Peygamberi’ne itaatten ayrılmamak. (Buhârî, Menâkıbu’l-Ensâr, 43) 
 • Medînelilerin bu ilk taahhüdü, İslâm târihi için bir dönüm noktası oldu. Bununla Hicaz ve bütün Arabistan’da hüküm sürmekte olan şirk, zulüm ve kötü âdetlerin ortadan kaldırılması husûsunda ahit verilmiş oluyordu.

  Kaynak: İslam ve İhsan

  REKLAM ALANI
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ