Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Sultan 3. Mustafa Kimdir?

Sultan 3. Mustafa Kimdir?

Sultan 3. Mustafa kimdir? Sultan 3. Mustafa’nın annesi ve babası kimlerdir? Sultan 3. Mustafa nasıl biriydi? Sultan 3. Mustafa nasıl bir eğitim dönemi geçirdi? Sultan üçüncü Mustafa döneminde neler yaşandı? Sultan üçüncü Mustafa nasıl öldü? Kısaca Sultan 3. Mustafa’nın hayatı…

Sultan 3. Mustafa, 1717 yılında, İstanbul’da doğdu. Babası Sultan 3. Ahmed, annesi Mihrişah Sultan’dır. Sultan 3. Mustafa, 26. Osmanlı padişahı ve 105. İslam halifesidir. Babasının 1730 yılında padişahlıktan ekilmesinden sonra 27 yıl kafes hayatı yaşadı. Amcasının oğlu Sultan 3. Osman’ın vefatı üzerine 1757 yılında tahta geçti.

KISACA SULTAN III. MUSTAFA KİMDİR? (1757 – 1774)

Sultan Üçüncü Mustafa, 28 Ocak 1717 günü, İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Sultan Üçüncü Ahmed, annesi Mihrişah Sultan’dır. Sultan Üçüncü Mustafa orta boylu, iri gözlü, yassı burunlu ve siyah sakallı idi. Heybetli ve kuvvetli bir vücuda sahipti. Çok iyi bir tahsil yaptı. Astroloji ile meşgul oldu. İslâm ve Osmanlı tarihlerini inceledi.

Sultan Üçüncü Mustafa, son derece dindar, tutumlu, müşfik, çalışkan ve cömert bir insandı. İki dakika süren ve İstanbul’un hemen hemen yarıdan fazlasını yıkan büyük depremde evlerini, yakınlarını kaybeden halka kendi kesesinden yardım etti. Adaletle hükmeder, haksızlıklara asla göz yummazdı. Yalandan, riyadan ve rüşvetten nefret ederdi. Asla gurura kapılmaz, büyüklük taslamaz, yapamayacağı işleri vaad etmezdi.

Sultan Üçüncü Mustafa, yenileşmenin gerektiği fikrindeydi ve ıslahat yapmak istiyordu. Prusya Kralı İkinci Frederik’in ıslahat hareketlerini duymuş, Ahmed Resmî Efendi’yi ona göndermişti. Prusya Kralı İkinci Frederik, Sultan Üçüncü Mustafa’ya Ahmed Resmî Efendi aracılığı ile başarısının üç altın anahtarı dediği öğütlerini gönderdi.

– Bol bol tarih okuyun, eski tecrübelerden faydalanın.

– Güçlü bir orduya sahip olmaya çalışın ve barış zamanında askerlerinizi sürekli eğitime tâbi tutun.

– Hazineniz daima parayla dolu bulunsun, ekonomiye önem verin.

Sultan Üçüncü Mustafa, bu öğütleri dinledikten sonra acı acı güldü. Sonra da “Biz de bunları yapmak niyetindeyiz, lâkin yolu nedir?” diye mırıldandı. Memleketine en büyük felâketin Rusya’dan geleceğini düşünüyordu. Müdafaa için geceli gündüzlü çalışarak her türlü hazırlığı yaptı. Savaşlarda kullanılmak üzere hazineyi altınla doldurdu.

Süveyş Kanalını bile açtırmayı düşünüyordu. Fakat iş başına getireceği yetenekli devlet adamlarının olmaması onu üzüyordu. Rus Savaşı sırasında üzüntüsünden hastalandı ve kalp yetmezliğinden dolayı 21 Ocak 1774 günü vefat etti.

Sultan Üçüncü Mustafa, orduda bir yenileşme gerektiği fikriyle hareket ediyordu. Askerlere eğitim kuralları getirdi. İtirazlara aldırmadan tüfeklere süngü taktırdı. Yeni bir tophane kurdurup güçlü toplar döktürdü. Bahriye, istihkâm ve topçu okulları açtı. Yaşlı subaylara bile eğitim mecburiyeti getirdi. Ordudaki ıslahat konusunda Baron de Tott adlı Macar uyruklu Fransız’dan çok yararlandı. Baron de Tott, Osmanlı topçu sınıfını yeniden ele alıp modernize etti ve askere Avrupa usûlü eğitim yaptırdı.

Sultan Üçüncü Mustafa şair bir padişahtı. Cihangir mahlasıyla yazdığı şiirleri çok meşhurdur. Şiirlere “el-fakir Mustafa Han-ı Sâlis” şeklinde imza atardı. Şiirlerinden birisinde şöyle der:

Yıkılupdur bu cihan sanmaki bizde düzele Devlet-i çerh-i denî verdi kamu müptezele Şimdi ebvâb-ı saadetle gezen hep hezele İşimiz kaldı heman merhamet-i Lem Yezel’e.

SULTAN III. MUSTAFA’NIN ÇOCUKLARI

Erkek çocukları: Üçüncü Selim, Mehmed

Kız çocukları: Şah Sultan, Fatma Sultan, Bekhan Sultan, Fatma Sultan, Hibetullah Sultan

SULTAN III. MUSTAFA DÖNEMİ VAKALARI

  • Tahta geçtiği dönemde Avrupa’da Yedi Yıl Savaşları olmaktaydı.
  • Ordu ve donanmada ıslah çalışmaları yaptı.
  • Ordu içinde sürat topçuları adı verilen bir birlik oluşturdu.
  • 1 Mayıs 1769 yılında Hotin zaferi kazanıldı.
  • Kırım Rus işgaline girdi.
  • Ruslara karşı Özü, Yerköyü, Silistre ve Varna zaferleri kazanıldı.

OSMANLI PADİŞAHLARI VE HAYATLARI

OSMANLI PADİŞAHLARININ KABİRLERİ NEREDE?

OSMANLI DEVLETİ” Mİ, “OSMANLI İMPARATORLUĞU” MU?

OSMANLI DEVLETİ” Mİ, “OSMANLI İMPARATORLUĞU” MU?

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ