Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Sultan 3. Murat Kimdir?

Sultan 3. Murat Kimdir?

Sultan 3. Murat kimdir? Sultan 3. Murat döneminde neler yaşandı? Sultan 3. Murat’ın kaç çocuğu vardır? Sultan 3. Murat’ın ölüm nedeni nedir? Kısaca Sultan 3. Murat’ın hayatı…

Sultan Üçüncü Murat, 4 Temmuz 1546 günü, Manisa’nın Bozdağ Yaylası’nda dünyaya geldi. Babası, Sultan İkinci Selim, annesi Afife Nur Banu Sultan’dır. Annesi Venedikli’dir. Sultan Üçüncü Murat orta boylu, değirmi yüzlü, kumral sakallı, elâ gözlü ve beyaz tenli bir padişahtı. Çok cömertti ve insanlara yardım etmeyi çok severdi.

KISACA SULTAN 3. MURAT KİMDİR?

Sultan Üçüncü Murat, 4 Temmuz 1546 günü, Manisa’nın Bozdağ Yaylası’nda dünyaya geldi. Babası, Sultan İkinci Selim, annesi Afife Nur Banu Sultan’dır. Annesi Venedikli’dir. Sultan Üçüncü Murad orta boylu, değirmi yüzlü, kumral sakallı, elâ gözlü ve beyaz tenli bir padişahtı. Çok cömertti ve insanlara yardım etmeyi çok severdi.

Merhametli bir kişiliğe sahip olan Sultan Üçüncü Murat, Arapça ve Farsça’yı çok iyi derecede öğrenmişti. Babasının 1558 yılında, Manisa sancak beyliğinden Karaman valiliğine tayin edilmesi üzerine, dedesi Kanûnî Sultan Süleyman tarafından Alaşehir sancak beyliğine tayin edildi. Babası Sultan İkinci Selim, padişah olduktan sonra da tekrar Manisa sancak beyliğine atandı.

Şehzadeliği sırasında bulunduğu Manisa’da devrin en değerli ulemâsından dersler aldı. Babası Sultan İkinci Selim’in vefatı üzerine Manisa’dan İstanbul’a gelerek, 22 Aralık 1574 tarihinde tahta geçti. Ancak o da babası Sultan İkinci Selim gibi devlet işlerine fazla müdahil olmadı. Bürokrasi ve hükûmet daha ziyade Sokullu Mehmet Paşa tarafından idare edildi. Bunda Sokullu’nun tecrübe ve dirayeti ile Sultan 3. Murat’ın idare tarzı büyük rol oynamıştır.

Sultan Üçüncü Murat, saltanatı boyunca İstanbul’dan hiç çıkmadı ve saraydaki kadınların etkisinde kaldı. Daha sonraki yıllarda Osmanlı Devleti’nin bir devrini etkileyecek olan kadınlar saltanatı onun devrinde başladı. 29 yaşında çıktığı tahtta yirmi yıl kalan Sultan Üçüncü Murat 16 Ocak 1595 tarihinde felç geçirdi ve vefat etti. Ayasofya Camii’nin avlusuna defnedildi.

Sokullu Mehmet Paşa’nın ağırlığını hissettirdiği 3. Murat döneminde, Osmanlı toprakları en geniş sınırlarına ulaştı. Babası İkinci Selim’den devraldığı 15. 162.151 km2 ülke toprağını, 19.902.000 km2’ye çıkardı. İngilizlerle de dostâne ilişkiler geliştirildi. İlk İngiliz daimî elçisi onun zamanında gönderildi. Papa’nın Katolik Avrupa’da kurabileceği haçlı ittifakına karşı Protestan İngiltere ile ilişkiler geliştirildi. Daha sonra bu ittifaka, Hollanda da dahil edildi. Devlet işlerini Sokullu’ya devreden Sultan Üçüncü Murat zamanında sarayda kadınlar devlet işlerine çokça karışmaya başladılar bu durum, Sokullu’nun ölümünden sonra daha da artarak devam etti.

Erkek çocukları: Üçüncü Mehmet, Selim Beyazıt, Mustafa, Osman, Cihangir, Abdullah, Abdurrahman, Abdullah, Hasan, Ahmet, Yakup, Alemsah, Yusuf, Hüseyin , Korkut, Ali, İshak, Ömer, Alaeddin, Davut.

Kız çocukları: Ayse Sultan, Fatma Sultan, Mihrimah Sultan, Fahriye Sultan.

SULTAN 3. MURAT DEVRİNİN VAKALARI

  • Yabancı sefirlerin gelişi ve sulh muâhedelerinin yenilenmesi
  • Lehistan’ın Osmanlı himâyesi altına girmesi
  • Fas’ın Osmanlı hâkimiyeti altına girişi
  • Osmanlı-İran savaşları
  • Kapıkulu süvârilerinin Dîvan-ı Hümâyûn’u basmaları
  • SakaryaSapanca gölü ve İzmit arasında kanal açma teşebbüsü
  • 1593 Târihli OsmanlıAvusturya Harbi
  • Erdel, Eflâk ve Boğdan isyanları

“OSMANLI DEVLETİ” Mİ, “OSMANLI İMPARATORLUĞU” MU?

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ