Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Sultan 2. Süleyman Kimdir?

Sultan 2. Süleyman Kimdir?

Sultan 2. Süleyman kimdir? Sultan 2. Süleyman nasıl bir eğitim dönemi geçirdi? Sultan ikinci Süleyman döneminde neler yaşandı? Sultan ikinci Süleyman nasıl öldü? Kısaca Sultan 2. Süleyman’ın hayatı…

Sultan İkinci Süleyman, 15 Nisan 1642’de, İstanbul’da doğdu. Babası Sultan Birinci İbrahim, annesi Saliha Dilaşub Sultan’dır. Orta boylu, kır sakallı, şişman ve halim selim bir padişahtı.  

KISACA SULTAN II. SÜLEYMAN KİMDİR? (1687 – 1691)

 

Sultan İkinci Süleyman, 15 Nisan 1642’de, İstanbul’da doğdu. Babası Sultan Birinci İbrahim, annesi Saliha Dilaşub Sultan’dır. Orta boylu, kır sakallı, şişman ve halim selim bir padişahtı. Dindar, dürüst ve akıllı bir insan olan annesi Saliha Dilaşub Sultan tarafından titizlikle yetiştirildi. Oğluna, gerekli bilgileri bir yandan kendi veriyor, bir yandan da hocalar tutuyordu.

Hayatının kırk yılını bir dairede hapis geçiren Sultan İkinci Süleyman cesur, dindar, vatansever, merhametli ve nazik bir insandı. Rüşvet ve sefahata son derece düşmandı. Padişah olduğu sırada askerî zorbaların ortalığı karıştırması üzerine onlarla mücadeleye girişti ve kısmen de olsa asayişi sağladı.

Sultan İkinci Süleyman, dört yıl gibi kısa bir süre padişahlık yaptı. Bunun son iki yılını yatak hastası olarak geçirdi. Gün geçtikçe zayıflıyordu. 22 Haziran 1691 günü, Edirne’de vefat etti. Cenazesi İstanbul’a getirilerek Süleymaniye Camii yanında Kanûnî Sultan Süleyman Türbesine gömüldü.

SULTAN 2. SÜLEYMAN DÖNEMİ VAK’ALARI

  • Belgrad’ın düşmesi.
  • Bosna, Erdel ve Eflak Avusturyalılar tarafından işgal edildi.
  • Osmanlı kuvvetlerinin Eğriboz zaferi.
  • Osmanlı kuvvetleri, 8 Temmuz 1690’da Gladova ve Orsova’yı geri aldı.
  • Osmanlı kuvvetleri 8 Ekim 1690’da Belgrad’ı geri almayı başardı.
  • Tuna Hattı yeniden kuruldu.

OSMANLI DEVLETİ” Mİ, “OSMANLI İMPARATORLUĞU” MU?

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ