Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Sultan 2. Abdülhamit’in Albümünden Gaziantep

Sultan 2. Abdülhamit’in Albümünden Gaziantep

Şehitkamil’de Sultan 2. Abdülhamit’in albümünden Gaziantep’e ait fotoğraflar ve Antep savunmasını anlatan kitaplar tanıtıldı.

Şehitkamil Belediyesi’nce 2. Abdülhamit Hân’ın albümden Gaziantep’e ait fotoğraflar ve Antep savunmasını anlatan kitaplar tanıtıldı. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, belediyenin Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki programda yaptığı konuşmada, kentin sosyal hayatına katkı sağladıklarını belirtti.

Millete hizmet etmek için ellerinden geleni yapacaklarını kaydeden Fadıloğlu, 2014-15’te Gaziantep savunmasına ait 3 kitap çıkardıklarına dikkati çekerek, “Bu sene iki kitabımızın daha dağıtımına başladık. Bu kitaplar şehrin arşivi açısından çok mühim” dedi.

FOTOĞRAFLAR MÜZAYEDELERDEN TOPLANDI

Fadıloğlu, Gaziantep’e ait fotoğrafları müzâyedelerden topladıklarını ifade ederek şöyle konuştu: “Kente ait fotoğrafları dünyanın dört bir yanından topluyoruz. En son Avustralya’da iki fotoğrafa daha ulaştık. Bunları teknolojiyle panoramik hâle dönüştürdük. Hastane defterlerini Osmanlıca’dan Latince’ye çevirerek Gaziantep savunmasına ait bilgiler elde ettik. Gaziantep savunmasıyla alâkalı tereddütlü bilgiler var. Yaptığımız çalışmaları birleştirip daha sıhhatli bilgilere ulaşacağız. Şehrin Feryadı, Açlığın Günlüğü ve II. Abdülhamit Hân’ın albümünden Ayıntab kitabını kente kazandırdık. Bu kitapları Osmanlıca’dan Latince’ye çevirdik. Bu sene iki kitabımızı daha kente kazandıracağız.”

Sultan 2. Abdülhamit Hân’nın albümünde “Ayıntab”, Rumkale ve Halfeti ile alâkalı bilgilere ulaştıklarını dile getiren Fadıloğlu, “Bu Ayıntab albümünde Rumkale ve Halfeti’ye ait fotoğraflar var. Ayrıca şehrin planıyla alâkalı bilgiler de yer alıyor. Bu projeleri önümüze koyan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ve araştırmaları gerçekleştiren İbrahim Yakar hocama çok teşekkür ediyorum. Gaziantep için çalışmalarımız devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

İşte Sultan II. Abdülhamit Hân’ın albümünden Gaziantep fotoğrafları

gaziantep 1

Gaziantep’ten kareler

gaziantep 2

Gaziantep’ten kareler

gaziantep 3

Gaziantep’ten kareler

gaziantep 4

Gaziantep’ten kareler

gaziantep 5

Gaziantep’ten kareler

gaziantep 6

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ