Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Sühulet Ne Demek?

Sühulet Ne Demek?

Sühulet ne demek? Sühulet kelimesinin anlamı nedir? Sühulet ifadesinin geçtiği örnek cümleler…

Sühûlet: Kolaylık. Yumuşaklık. Mülâyemet. Uygunluk, elverişlilik anlamlarına gelmektedir.

SÜHULET KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Peygamberler, en muğlak ve müşkil meseleleri dahî sühûletle hallederler. Mevzûları îzâh ederken, sehl-i mümtenî ile konuştukları için, idrâk seviyeleri birbirinden farklı olan muhâtapları, onları anlamakta zorluk çekmezler.

*****

Mâlumdur ki namaz ibâdeti, tekbir, tehlîl, tesbîh ve kırâat vesîlesiyle baştan sona lisânın dâhil olduğu bir ibâdettir. Bu bakımdan o ulvî terennümlerin tezâhür ve telaffuz mekânı olan ağızların misvaklanması, lafızlarda sühûlet ve letâfetin te’mîni ile kalbin sükûn ve huzûruna vesîle olacağı âşikârdır.

*****

Bu sözler, kendisine ulaşınca Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz, bu musâlahanın en büyük fetih olduğuna ve sulh ortamında İslâm’ın sühûletle tebliğ edilip hızla yayılacağına işâret ederek şöyle buyurdu:

“−Evet! Bu musâlaha en büyük fetihtir. Müşrikler sizin (gelecek sene de olsa) kendi beldelerine gidip gelmenize ve işinizi görmenize râzı olmuş, gidip gelirken de emniyet ve selâmet içinde bulunmanızı istemiştir. Onlar, şimdiye kadar istemedikleri ve hoşlanmadıkları İslâm’ı böylece sizlerden görecek ve öğrenecekler. Allah sizi muzaffer kılacak, gittiğiniz yerden sâlimen ve kazançlı olarak döneceksiniz. Bu ise fetihlerin en büyüğüdür.” (Ebû Dâvûd, Cihâd, 143-144/2736.)

*****

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ