Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Sübhane Rabbiyel Ala Ne Demek?

Sübhane Rabbiyel Ala Ne Demek?

Sübhane rabbiyel ala ne demek? Sübhane rabbiyel ala anlamı nedir? Sübhane rabbiyel ala kaç defa ve nerede söylenir? Sübhane rabbiyel ala Arapça yazılışı, okunuşu ve anlamı…

Aliyy; pek yüce, pek yüksek demektir. Allah Teâlâ, insan tasavvurunun tahayyül edeceği her şeyden daha büyük, daha yüce ve daha yüksektir. İzzet, şeref ve hükümranlık bakımından O’ndan daha yüce bir varlık yoktur. O’nun yüksekliği cisimlerin sahip olduğu türden değildir. Yücelik ve üstünlük bakımındandır.

Sübhane Rabbiyel Ala Arapça yazılışı, okunuşu ve anlamı…

  • Sübhane Rabbiyel Ala Arapça yazılışı:

  • Sübhane Rabbiyel Ala anlamı:

“Yüce olan Rabbim her türlü noksan sıfatlardan uzaktır.” anlamına gelmektedir.

SÜBHANE RABBİYEL ALA KAÇ DEFA VE NEREDE SÖYLENİR?

“En güzel isimler Allah’ındır. O isimlerle ona dua edin.” (Â’raf, 7/180) Namazda her “Sübhane Rabbiyel Ala” deyişimizde Allah’ı (c.c) “Aliyy” ismi şerifi ile anarız.

Peygamberimize gelen ilk ilâhi emirlerden biri, “Ve rabbeke fe kebbir…” (Müddessir, 74/3)

Rabbini büyüklükle, Rabbini tekbirle an, anlamındaki bu ilâhi emri uygulamak için namaza tekbirle girilir, namaz içinde O’na (c.c) en güzel isimleri ile dua edilir.

  • Sübhane Rabbiyel Ala Namazda Nerede ve Kaç Defa Söylenir?

Ayakta kısa bir süre durduktan sonra “Allahü Ekber” diyerek secdeye gidilir. Secdede iken en az üç defa “Sübhane Rabbiyel-a’lâ” denir.

    

  • Secdeden sonra, “Allahü Ekber” diyerek oturuşa geçilir. Kısa bir müddet (Sübhânallah diyecek kadar) oturuşta durulduktan sonra tekrar secdeye gidilir ve tekrar en az üç defa “Sübhane Rabbiyel-a’lâ” denir.

 Kaynak: islamveihsan.com – İlamtv

EL-ALİYY ESMASININ ANLAMI VE FAZİLETİ

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ