Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Sübhanallah, Elhamdülillah ve Allahu Ekber Demenin Anlamı ve Fazileti

Sübhanallah, Elhamdülillah ve Allahu Ekber Demenin Anlamı ve Fazileti

Tesbih neden çekilir? Tesbih neden 99 tane? Namaz kıldıktan sonra neden tesbih çekilir? Sübhanallah, Elhamdülillah ve Allahu ekber ne demek? Namazlardan sonra 33’er defa çekilen Sübhanallah, Elhamdülillah ve Allahu ekber zikrinin anlamı ve fazileti nedir?

Her namazdan sonra okunduğunda günahları affettiren tesbihat…

SÜBHANALLAH ANLAMI

Sübhanallah; “Allah noksanlardan münezzehtir.” demektir. Sübhanallah tesbihi, Allah’ın zatında, sıfatında ve efalinde bütün kusurlardan ve noksanlıklardan uzak olduğunu ifade eder.

ELHAMDÜLİLLAH ANLAMI

Elhamdülillah; “Şükür Allah’adır, Allah’a şükürler olsun, hamd Allah’adır” gibi övgü ve saygı ifade eden bir söz öbeğidir.

ALLAHU EKBER ANLAMI

Allahuekber; “Allah en büyüktür” anlamında olup Allah’ın yüceliğini belirtmek için kullanılan, ezanın ve kāmetin de ilk cümlesini teşkil eden söz, tekbir demektir.

NAMAZ TESBİHATININ FAZİLETİ

Müslümanlar namazların sonunda tesbihat yaparken “Sübhanallah, Elhamdülillah ve Allahu ekber” diyerek Allah’ı tesbih, senâ ve tâzim eder, arada getirdikleri olduğu salavatlarla da Hz. Muhammed’e (s.a.v.) muhabbet ve selâmlarını gönderirler. Böylece hem Allah’ın yardımını, hem de Peygamber Efendimiz’in şefaatini istemiş olurlar. Daha sonra yapmış olduğu duâ ile bir kul olarak âcizliğini, zayıflığını ve ihtiyaçlarını dile getirir, bütün bunları Allah’tan ister.

SÜBHANALLAH, ELHAMDÜLİLLAH VE ALLAHU EKBER DEMENİN FAZİLETİ

Bir gün, başta Ebû Zer (r.a.) olmak üzere muhacirlerin fakir olanları Peygamber Efendimiz’e gelerek şöyle dediler:

“Yâ Resulallah, varlık sahipleri yüksek dereceleri ve dâimi nimetleri alıp gittiler. Çünkü onlar da bizim gibi namaz kılıyor, bizim gibi oruç tutuyor. Onlar sadaka veriyor, biz veremiyoruz. Onlar köle âzat ediyor, biz edemiyoruz.”

Sahabîleri dinleyen Peygamberimiz, onların gönlünü şu müjdesiyle aldı:

“Ben size bir şey öğreteyim mi? Onunla sizi geçenlere yetişir, sizden sonrakileri de geçersiniz. Hem hiçbir kimse sizden daha faziletli olamaz. Meğer ki, sizin yaptığınız gibi yapmış olsunlar. Her namazdan sonra ‘otuz üçer kere Sübhanallah, Elhamdülillah ve Allahu ekber’ derseniz, tamamı 99 eder. Yüzün tamamında da, ‘Lâilaheillallahü vahdehu lâ şerika leh, lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve alâ külli şeyin kadîr’ derseniz, günahlarınız denizin köpüğü kadar da olsa, affolunur.” (Müslim, Mesacid: 146; Ebû Dâvud, Vitir: 2)

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ