Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Şevket Ne Demek?

Şevket Ne Demek?

Şevket ne demek? Şevket kelimesinin anlamı nedir? Şevket kelimesine örnek cümleler…

Şevket: Azamet, büyüklük, ululuk, debdebe, haşmet anlamlarına gelmektedir.

ŞEVKET KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Kendisine karşı en çirkin ve şiddetli muhâlefeti göstermiş bulunanlar bile, zamanla ve arkasından sökün etmiş olan nice fâciaların îkâzıyla uyanarak gönüllerini kavuran nedâmet hislerini îtirâf etmişlerdir. Bunlardan filozof Rızâ Tevfîk’in kulaktan kulağa yayılmış bulunan Abdülhamîd-i Sânî’nin Rûhâniyetinden İstimdâd isimli şu şiiri, pek meşhurdur:

Nerdesin şevketli Abdülhamîd Han? Feryâdım varır mı bârigâhına?.. …… Târihler adını andığı zaman; Sana hak verecek ey koca Sultan! Bizdik utanmadan iftirâ atan; Asrın en siyâsî Pâdişâh’ına!.. Pâdişâh hem zâlim hem deli dedik; İhtilâle kıyâm etmeli dedik; Şeytan ne dediyse biz “belî” dedik; Çalıştık fitnenin intihâbına… Dîvâne sen değil, meğer bizmişiz; Bir çürük ipliğe hülyâ dizmişiz; Sâde deli değil, edepsizmişiz; Tükürdük atalar kıblegâhına!..

*****

Devletlerin ömürlerindeki devamlılık; ahlâk, adâlet, hak, hukuk gibi ulvî esaslara riâyete bağlıdır. Çünkü; âile, toplum, mal, mülk, devlet vs. hepsi birer emânettir. Allah Teâlâ, emânete sahip çıkıldığı müddetçe ömür ve şevket bahşeder. Sahipleniş asgarîye düştüğü zaman, emânetler el değiştirir.

Tarihe baktığımızda karşımıza çıkan neticeler de, bu hakîkatin göstergesidir. Yani kurulan devletlere Allah Teâlâ, bu mânevî esaslara sahip oldukları nisbette ömür bahşetmiştir.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ