Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Selamün Aleyküm Sözünün Anlamı Nedir?

Selamün Aleyküm Sözünün Anlamı Nedir?

"Selamün aleyküm" sözünün anlamı nedir? "Selamün aleyküm" ne demek? Müslüman nasıl selamlaşır? Kısaca "Selamün aleyküm" anlamı ve selamlaşma…

“Selamün Aleyküm”, “Allah’ın selamı üzerine olsun” demektir (Bir duadır).

Selâm, Müslümanlar arasında bir parola niteliği taşımaktadır. Nitekim âyet-i kerîme’de: “Size selâm verene «sen mü’min değilsin.» demeyin!” (en-Nisâ 4/94) buyrularak söz konusu duruma işâret edilmektedir. Ayrıca dünyada mü’minlerin birbirlerine verdiği selâmın âhirette de câri olacağı, hatta Allah Teâla ve melekler tarafından kendilerine selâm verileceği anlaşılmaktadır. Mevzuyla alâkalı bazı âyet-i kerimelerde şöyle bildirilmiştir: “Onlar orada (cennette) boş bir söz işitmezler; ancak «selâm» sözünü işitirler.” (Meryem 19/62)

NASIL SELAM VERİLİR?

Selâm veren kimse karşısındaki bir tek kişi bile olsa, çoğul zamirlerini kullanarak “es-selâmü aleyküm ve rahmetullâhi ve berakâtüh: Allah’ın selâmı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun” diye selâm verir. Selâmı alan da “ve aleykümü’s-selâm ve rahmetullâhi ve berakâtüh: Allah’ın selâmı, rahmeti ve bereketi seninde üzerine olsun.” der. “Aleyküm”ün başına atıf vavı getirir. Selâmın bu tarzda verilip alınması müstehaptır.

SİZE SELAM VERENE DAHA GÜZELİYLE SELAM VERİN

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ