Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Selamet Ne Demek?

Selamet Ne Demek?

Selamet nedir? Selamet kelimesi ne anlama gelmektedir? Selamet kelimesi ne anlama gelmektedir…

Selamet: Dert, sıkıntı, kusur, noksanlık vb. şeylerden uzak ve emin olma, hayırlı son, kurtuluş, halâs, doğruluk, salimlik  gibi anlamlara gelmektedir.

SELAMET KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Beşerî ihtilâfı bile çözmekte acziyete düşüp kilitlenen bir aklın, sonsuz ilâhî hakîkatleri bütün yönleriyle kavrayabilmesi de imkânsızdır. Bu sebeple aklın çıkmazlardan selâmeti; onun vahiyle terbiye edilmesine ve hudûdunu aşan hakîkatlere karşı kalben teslîm olmak gerektiğini kavramasına bağlıdır.

*****

Dünya ateşine bakarak cehennemi hatırlamalı… Ne kadar ibretliktir ki altımızda mağma tabakası, müthiş bir ateş deryâsı; üstümüzde ise Güneş, muazzam bir alev topu… İki ateş arasında serin ve selâmet bir hayat şartlarını lûtfeden Rabbimize ne kadar şükretsek az!..

*****

İbretle olmayan nazar gaflettir. Allâh’a kulluğa sevk etmeyen hareket, abusluk ve hamâkattir. Konuşması zikir ve hayır, susması tefekkür, nazarı ibret, hareketi kulluk olan kişiye Allah rahmet eylesin! İnsanlar, böylelerinin elinden ve dilinden selâmette olurlar.”

*****

Bütün hayır ve iyilikleri bir araya toplayan şey, uzun uzun tefekkür etmektir. Sükût selâmettir, bâtıla dalmak ise üzüntü ve acı bir pişmanlıktır. Kim âhiretten gâfil kalıp nefsânî arzularına râm olursa kıyamet günü kendi kendine; «Yazıklar olsun sana!» diyecek ve yok olup gitmeyi şiddetle taleb edecektir.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ