Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Şehitlik ile İlgili Hadisler

Şehitlik ile İlgili Hadisler

Şehitlik ile ilgili hadisler nelerdir? Peygamberimizin (s.a.v.) şehitlik hakkındaki bazı hadisleri.

Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimizin şehitlerle ilgili hadis-i şerifleri.

Humeyd (radıyallahu anh) diyor ki Enes bin Mâlik’ten (radıyallahu anh) işittiğime göre, Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: 

“Ölüp de Allah katında hayırlı bir mertebeye erişen kullar içinde, şehitten başka hiç kimse kendisine içindekilerle birlikte dünya verilecek olsa bile— yeniden dünyaya gelmek istemez. Şehit, şehitliğin ne kadar üstün bir mertebe olduğunu gördüğü için, dünyaya dönüp bir kez daha şehit olmayı arzular.” (Buhârî, Cihâd, 6)

***

Ebû Hüreyre’den (radıyallahu anh) nakledildiğine göre, Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

“Canım elinde bulunan Allah’a yemin ederim, istedim ki Allah yolunda savaşıp öldürüleyim sonra diriltileyim, sonra öldürülüp tekrar diriltileyim, sonra öldürülüp tekrar diriltileyim, daha sonra tekrar öldürüleyim ve diriltileyim!” (Buhârî, Temennî, 1)

***

Sehl b. Ebû Ümâme b. Sehl b. Huneyf’in (radıyallahu anh), babası aracılığıyla dedesinden rivayet ettiğine göre, Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

“Kim içtenlikle Allah’tan şehit olmayı dilerse yatağında bile ölse Allah onu şehitlerin makamlarına ulaştırır.” (Müslim, İmâre, 157)

***

Abdullah bin Abdullah bin Cebr’in (radıyallahu anh), babasından naklettiğine göre, hasta olan (dedesi) Cebr’i ziyarete gelen Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

“…Allah yolunda savaşırken ölmek şehitliktir. İç hastalıklarından ölmek şehitliktir. Yanarak ölmek şehitliktir. Boğularak ölmek şehitliktir. Yıkıntı altında kalarak ölmek şehitliktir. Aklını kaybederek ölmek şehitliktir. Hamile iken ölen kadın da şehittir.” (Nesâî, Cihâd, 48; İbn Mâce, Cihâd, 17)

***

Saîd bin Zeyd’in (radıyallahu anh) işittiğine göre, Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

“Kim malını korurken öldürülürse şehittir, kim dini uğruna öldürülürse şehittir, kim canı uğruna öldürülürse şehittir, kim ailesi uğruna öldürülürse o da şehittir.” (Tirmizî, Diyât, 21

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ