Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Sefalet Ne Demek?

Sefalet Ne Demek?

Sefalet nedir? Sefalet kelimesi ne anlama gelmektedir? Sefalet kelimesine örnek cümleler…

Sefalet: Süflîlik, aşağılık, düşkünlük, maddî ve mânevî yoksulluk sonucu meydana gelen düşkünlük, aşırı fakirlik, şiddetli maddî sıkıntı gibi anlamlara gelmektedir.

SEFALET KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Nitekim hakîkate ulaşma husûsunda aklı hudutsuz bir kudrete sahip telâkkî eden rasyonalist filozoflar, tesir edebildikleri insanları saâdet yerine ancak sefâlete sürüklemişlerdir.

*****

Gâfil insan, dünyada başkalarının hakkını yediği için sevinebilir; sefâletini saâdet zannedebilir. Ama yarın adâlet terâzileri kurulup kendisine; “Sen hakir, âciz ve fakir bir müflissin. Artık burada herhangi bir hakkı iâde edemez, kimseden özür dileyemezsin!” denildiğinde ne kadar pişman olacağını kimse tahmin edemez.

*****

Bugün nefsânî sefâhet ve mânevî sefâlet içindeki birtakım kimseleri kendine örnek alarak onlar gibi olmak için kendilerini ve ebedî saâdetlerini tehlikeye atanların hâli, ne müthiş bir insanlık isrâfı ve iflâsıdır!..

*****

İffet ve şereflerini korumak adına küçücük kız çocuklarını, anaların yüreklerini çılgına çevirerek, diri diri toprağa gömmek gibi bir şenâate düşüyor; cömertliklerine toz kondurmamak için zarûrî mallarını telef etmek gibi bir sefâlete sürükleniyor; yiğitlik ve mertlik hissinin sevkiyle de kendi aralarında uzun seneler devâm eden kanlı savaşlar çıkarıyorlardı.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ