Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Sefahat Ne Demek?

Sefahat Ne Demek?

Sefahat nedir? Sefahat kelimesi ne anlama gelmektedir? Sefahat kelimesine örnek cümleler…

Sefâhat: Zevke, eğlenceye, süse aşırı derecede düşkünlük, malını alabildiğine israf ederek kullanmak, eğlence gibi anlamlara gelmektedir.

SEFAHAT KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Ömrünü nefsâniyetin hoyratlığında ziyan etmez; sefahat ve rezâletlerle amel defterini kirletmez.

*****

İkinci kısım felsefe ise; dalâlete, ilhâda ve tabiat bataklığına düşürmeye vesîle olduğu gibi, sefâhat ve lehviyat ile gaflet vedalâleti netice verdiğinden ve sihir gibi hârikalarıyla Kurʼânʼın mûcizekâr hakîkatleriyle çatıştığı için, yazdığımız eserler, mîzanlarla, kuvvetli ve bürhanlı muvâzenelerle, felsefenin yoldan çıkmış bu kısmına ilişiyor, tokatlıyor. Müstakim ve menfaatdar felsefeye ise ilişmiyor…

*****

Meselâ yahudi Sigmund Freud (Froyd) (ö. 1939), ortaya attığı tezinde insana âdeta ormanlardaki hayvanlar gibi basit ve çoğunlukla da süflî bir hayat görüşü telkin etmiştir. Sayısız ve girift hakîkatleri basite indirme hokkabazlığıyla, insanı ahlâkî bakımdan sefâhat ve rezaletlere sevk etmiştir.

*****

Bu hâlde soruyorum sizlere: Hangisi daha gerçek; ölüm mü hayat mı?

Cevap kendinden belli… Ancak insanlar, bunu bile bile nasıl hâlâ bu dünya hayatına râm olabiliyor ve zevk u sefâhat içinde kendilerini tüketebiliyorlar? Şaşılası bir durum değil mi?

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ