Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Sayha Ne Demek?

Sayha Ne Demek?

Sayha kelimesinin anlamı nedir? Sayha kelimesine örnek cümleler…

Sayha: Bağırma, haykırma, nâra anlamlarına gelmektedir.

SAYHA KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Cenâb-ı Hak şöyle buyurur:

“Onlar; «Eğer gerçekten doğru söylüyorsanız, bu tehdit ne zaman gerçekleşecek?» derler. Onların beklediği, sadece bir sayhadan ibarettir!.. Çekişip dururken kendilerini yakalayıverecek korkunç bir ses… İşte o anda onlar ne bir vasiyette bulunabilir, ne de âilelerine dönebilirler.” (Yâsîn, 48-50, 53. Bkz. Sâd, 15; Kàf, 42)

*****

Büyüklük ve dehşetinden bahsettiğimiz bu muazzam kıyâmet hâdisesi, Allâh’ın azamet ve kudreti karşısında o kadar basit ve küçük bir şeydir ki, onu sadece bir sayha ile gerçekleştiriverecektir.

*****

İnsan, hakîkati göremezse işi fiziğe bağlar. Bu, tarih boyunca hep böyle olagelmiştir. Mesela, Semûd Kavmi, kendilerinden önce ilâhî kamçıyı yiyen Âd Kavmi hakkında, “Onlar binaların temellerini çürük yaptılar, onun için yıkıldılar. Oysa bizim temellerimiz çok sağlamdır, bize hiçbir şey olmaz.” dediler. “Bizim gücümüze üstün gelecek kim var?” dediler? Yani meydan okumaya cür’et ettiler, Cenâb-ı Hak da onları bir sayha ile helâk etti.

*****

“Kulakları sağır eden o kıyâmet sayhası geldiği zaman! İşte o gün kişi kardeşinden, annesinden, babasından, hanımından ve evlâtlarından kaçar. O gün onlardan her birinin başından aşkın derdi ve tasası vardır.” (Abese, 33-37)

*****

‘‘Hulefâ-i Râşidîn’’ devrinde, çoğu sahâbeden müteşekkil İslâm orduları İran’ı fethederek Türkistan kapılarına dayandığında, İslâm’ın cihanşümûl ahlâk ve cihad gibi temel prensiplerinin, kendilerinin millî karakterlerine uygunluğunu kavramakta gecikmemişler ve böylece kılıç zoru olmadantabiî bir temâyülle ve kitleler hâlinde “Dahîlek yâ Rasûlâllah!” sayhalarıyla İslâm’a dâhil olmuşlardır. Çok kısa bir zaman içinde de büyük bir rûhî vecd ile kabûl ettikleri bu yeni dînin müdafaasına hayatlarını adayan, fetih rûhuyla dolu mücâhidler kadrosu, yani ordusu hâline gelmişlerdir.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ