Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Savm Ne Demek?

Savm Ne Demek?

Savm nedir? Savm kelimesi ne anlama gelmektedir? Savm kelimesine örnek cümleler…

Savm: Oruç anlamına gelmektedir.

SAVM KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Meselâ, nâdirattan değil de dâimî bir sûrette ayakları şişinceye kadar geceleri namazla geçirmesi, savm-ı visâl (iftarsız oruç) tutması, Uhud Dağı kadar altını olsa -borcu için ayırdığı hâriç- hepsini infâk etmesi, mîras bırakmaması, şahsı ve âilesi için zekât ve sadaka kabûl etmeyi kıyâmete kadar menetmesi gibi…

*****

Diğer insanlardan farklı bir sûrette sâdece kendisine mahsus olarak her gece teheccüde kalkması farz kılınmış, birkaç gün iftar etmeden oruç tutmasına (savm-ı visâl) müsâade edilmiş, O ve âilesinin zekât kabûl etmesi yasaklanmıştır.

*****

Tûr-i Sînâʼda kırk gün savm-ı visâl (iftarsız oruç) tutmuş; Hazret-i Îsâ da İncilʼden ilk ilâhî kelâmı duyuncaya kadar Sair Dağıʼnda kırk gün kırk gece aç ve susuz kalmıştır. Son olarak Rasûlullah Efendimiz de Kurʼânʼdan ilk vahye muhâtapımadan önce, Nur Dağıʼndaki Hira Mağarasıʼnda tam bir ay boyunca uzlet hayatı yaşamıştır.

*****

Efendimiz “savm-ı visâl” yani iftarsız oruç tutardı. Ancak sahâbeye müsâade etmemişdi. Çünkü herkes seviyesine göre mânevî lezzeti yaşar.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ