Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Salik Nedir?

Salik Nedir?

Salik ne demek? Salik kelimesi ne anlama gelmektedir? Salik kelimesine örnek cümleler…

Salik: Yol­cu, bir yo­la gir­miş olan, ta­rî­kat yol­cu­su, bir ta­rî­ka­ta gir­miş bu­lu­nan kim­se, der­viş, mü­rîd gibi anlamlara gelmektedir.

SALİK KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

“Keşif ehli sâlik ile keşfi kapalı sâlikin hâli, gözü gören ile gözü görmeyen iki kişinin Hicaz seferine benzer. Her ikisi de yol boyunca devamlı olarak gâyelerine yaklaşmaktadırlar. Fakat gözü görmeyenin sevâbı daha çoktur. Seyr u sülûkte de, keşfi olmayan sâlik, her ne kadar görünmüyorsa da, devamlı terakkî hâlinde olduğu için, keşfi açık olandan daha kazançlıdır.”

*****

Şâh-ı Nakşibend Hazretleri buyurur:

“Bir sâlik, kendi nefsini Fivarunʼun nefsinden daha beter görmezse, o sâlik, yolumuzun ehli olamaz. Bu yolda varlık iddiâsından geçerekyokluğa ermek, muazzam bir iştir. Nefsini noksan sıfatı ile görmek, kolay değildir. Lâkin nefsin noksanlığını idrâk edebilmek, Hakkʼa vuslat zaferinin ipucudur.

*****

Her ne kadar halk, bu kerâmet türlerinden birincisine rağbet ederse de aslında makbûl olan ikincisidir. Zira tasavvuf ehli ittifak etmişlerdir ki “En büyük kerâmet, binbir güçlüğe rağmen istikâmeti muhafaza etmektir.” İstikâmet üzere olmayan bir sâlikin kerâmet elde etmek için çırpınışı boşunadır.

*****

Bütün zâhirî ve bâtınî hâllerini Sünnet’e tâbî kılıp, nefsine dâimâ muhâlefet üzere ol! Nefse muhâlefet, her ne kadar az bir amel ise de, sâlik onu büyük bilmelidir. Sâlik, nefse muhâlefete kâdir ise, onu da Allâh ʼın tevfik ve inâyetinden bilip şükretmelidir.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ