Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Safa Ne Demek?

Safa Ne Demek?

Safa nedir? Safa kelimesi ne anlama gelmektedir? Safa kelimesine örnek cümleler…

Safa: Üzüntü ve kederden uzak kalma, endişesizlik, rahat, huzur, iç ferahlığı, eğlence, saflık, berraklık gibi anlamlara gelmektedir.

SAFA KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

İbrâhîm -aleyhisselâm-’ın, Hâcer vâlidemizle Hazret-i İsmâîl’in yanlarına bıraktığı bir testi su, çok geçmeden bitti. Hâcer vâlidemiz su bulmak ümidiyle Safâ ve Merve tepeleri arasında yedi sefer koşarak gidip geldi.

*****

Allâh Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, dâvetini ilk açıkladığı günlerde Safâ Tepesi’nde yüksek bir kayanın üzerinden Kureyşlilere şöyle seslendi:

“–Ey Kureyş cemâati! Ben size, şu dağın eteğinde veya şu vâdide düşman atlıları var; hemen size saldıracak, mallarınızı gasbedecek dersem, bana inanır mısınız?”

*****

“Dârü’l-İslâm” diye de bilinen “Dârü’l-Erkam”, Mekke’de Safâ Tepesi’nin yanında bulunmaktaydı. Peygamber Efendimiz -aleyhissalâtü vesselâm- Kureyş müşriklerinden sakınarak bu mübârek evde bulunur, yanına gelenlere orada İslâm’ı anlatır, Kur’ân-ı Kerîm okur ve öğretirdi.

*****

İşte bu merhalelerden geçerek safâya eren gönüller, Hakkʼa tevekkül ve teslîmiyetin bereketiyle müstesnâ tecellîlere nâil olurlar.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ