Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Sadettin Köpek Ne Zaman ve Nasıl Öldü?

Sadettin Köpek Ne Zaman ve Nasıl Öldü?

Emir Sadettin Köpek kimdir? Anadolu Selçuklu Devleti Veziri Emir Sadettin Köpek, ne zaman ve nasıl ölmüştür?

Sadettin Köpek, Anadolu Selçuklu Devleti’nin önemli devlet adamlarından biridir. Hayatının ilk yılları ve Anadolu Selçuklu Devleti’nin hizmetine nasıl girdiği hakkında bilgi bulunmamaktadır.

SADETTİN KÖPEK’İN HAYATI

Gerçek ismi “Köpek bin Muhammed” lakabı ise “Sadeddin”dir. Sadettin Köpek, Sultan I. Alaattin Keykubat döneminde 1226 yılında Eyyübilere karşı düzenlenen seferde sol kanat kuvvetlerinin komutanı olarak görev yaptı. Komutanlığının yanı sıra nakkaş, emir-i şikar ve mimar olduğu bilinmektedir. Yapmış olduğu en ünlü mimari eser Kubadabad Sarayı’dır. Zazadin Hanı’nı da Sadettin Köpek inşa ettirmiştir.

Sultan I. Alaattin Keykubat 1237 senesinde vefat edince, evlatlarının en büyüğü olan II. Gıyasettin Keyhüsrev, devlet adamlarının tertibiyle tahta şaibeli bir biçimde oturdu. Emir Sadettin Köpek, Keyhüsrev’in tarafında yer aldı. Keyhüsrev, tahta geçtikten sonra Emir Sadettin, kendisi için tehdit olarak gördüğü devlet adamlarını birer birer ortadan kaldırdı. Emir Sadettin Köpek, Harizmliler ile yapılan mücadelenin yenilgiyle sonuçlanmasından sorumlu tuttuğu II. Kılıçarslan döneminden beri devlete hizmet eden Atabek Şemsettin Altunaba’yı öldürttü. Ayrıca Tacettin Pervane, Kemalettin Kamyar gibi isimleri öldürtüp, Hüsamettin Kaymeri, Celalettin Karatay gibi isimleri de görevlerinden uzaklaştırdı.

SADETTİN KÖPEK’İN PLANI

Saltanat naibliği ve pervanecilik görevlerine getirilen Emir Sadeddin Köpek, gücünü kanıtlamak için Melikü’l Ümera ünvanıyla sefere çıktı ve 1238 yılında Eyyübilerin hakimiyetinde bulundurduğu Samsat ve çevresindeki bazı kaleleri ele geçirdi.  Anadolu Selçuklu tahtına geçmek isteyen Emir Sadettin, tahtta hak iddia edebilmek adına I. Gıyasettin Keyhüsrev’in annesi Şehnaz Hatun ile gayri meşru ilişkisi olduğu ve annesinin iki aylık hamileyken bir başkasıyla evlendiğini, kendisinin de bu evlilikten yedi ay sonra dünyaya geldiğini yani I. Gıyasettin’in gayri meşru çocuğu olduğu yönünde iddialar ortaya attı.

SADETTİN KÖPEK NASIL ÖLDÜ?

Gözü tahtta olan Köpek, tüm bu iddiaların yanı sıra devletin kötü durumundan da Sultanı sorumlu tuttu. Sultanın Abbasi halifelerinin sancağını değiştireceği, Abbasileri tanımayacağı söylentisini yaydı. Sultan II. Gıyasettin Keyhüsrev, gücünün artmasından endişelendiği Emir Sadettin’i 1238 senesinde Kubadabad Sarayı’na davet etti. Daha sonra Sultan Keyhüsrev,  Sivas Subaşısı Hüsamettin Karaca’ya gizlice bir ulak göndererek Emir Sadettin Köpek’i ortadan kaldırmasını emretti.

Bu emri alan Subaşı Hüsamettin Karaca, Kubadabad Sarayı’nda bulunan Sultan Keyhüsrev’in yanına gitmeden önce Emir Sadettin’i ziyaret ederek güvenini kazanmaya çalıştı. Emire, Sultanın hizmetine girmek istediğini bildirdi.

SADETTİN KÖPEK’İ KİM ÖLDÜRDÜ?

1239 yılında Hüsamettin Karaca kendisine güvenmeye başlayan Emir Sadettin Köpek’i bir ziyafet sırasında öldürmeye çalıştı fakat başarılı olamadı. Bu sırada Emir-i Alem Togan’ın kılıç darbesiyle yaralanan Sadettin Köpek, kendini Sultanın şaraphanesine attı ve burada şarabdar ve adamları tarafından öldürüldü. Cesedi ise demir bir kafes içine konulup sarayın kale burcuna asıldı.

 

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ