Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Sabah Namazının Sünneti Farzdan Sonra Kılınır mı?

Sabah Namazının Sünneti Farzdan Sonra Kılınır mı?

Sabah namazının sünnetini cemaate yetişme veya başka bir sebepten dolayı kılamadık. Sabah namazının farzından sonra sünneti kılınır mı?

Sabah namazının sünnetinin faziletiyle ilgili Hz. Âişe’den (radiyallahu anha) rivayet edilen bir hadiste Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurur: Sabah namazının iki rek’at sünneti, dünya ve dünyadaki her şeyden daha hayırlıdır (Müslim, Salâtu’l-Musâfirîn 96, No: 725). Yine bir başka hadiste, “Düşman süvarisi kovalasa bile sabah namazının iki rek’at sünnetini terk etmeyin” (Ebû Dâvud, Salât 291, No: 1257) der.

SABAH NAMAZININ SÜNNETİ FARZDAN SONRA KILINIR MI?

Sabah namazının sünnetinin sonradan kılınabileceğiyle ilgili iki hadis bulunmaktadır: Her kim sabah namazının iki rek’at sünnetini kılmamışsa güneş doğduktan sonra kılsın! (Tirmizî, Salât 199, No: 423). Kays Bin Ömer (radiyallahu anh) cemaatle kılınan farz namazın ardından iki rek’at namaz kılınca Efendimiz (aleyhissalâtu vesselâm) kendisine “Bu kıldığının iki rek’at da nedir Ey Kays!” diye sordu. Kays, “Bu benim kılamadığım sabah namazının sünnetidir ey Allah’ın resulü” diye cevap verdi (Tirmizî, Salât 198, No: 422). Peygamber efendimizin Kays’ın kıldığı namaza sessiz kalması bunu ikrar etmesi anlamına gelmektedir.

Şafiîler, her iki hadise istinaden sabah namazının sünnetinin güneş doğmadan önce de doğduktan sonra da kılınabileceği görüşünü benimser.

Hanefîler, sabah namazının kılınamayan sünnetinin ancak güneş doğup bir mızrak yükseldikten sonra kaza edilebileceği görüşündedir. Zira sabah namazından sonra nafile kılmak mekruhtur. Sabah namazının sünneti ise diğer nafilelerden farklı değildir.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ