Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Rükün Nedir?

Rükün Nedir?

Rükün nedir? Rükün kelimesinin anlamı nedir? Rükün kelimesine örnek cümleler…

Rükün: Bir şeyi meydana getiren esas unsurlardan her biri. İbâdetlerin farzlarından her biri. Sütun, kolon, direk. Esas, kâide, prensip anlamlarına gelmektedir.

RÜKÜN KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Sünnet’e riâyet hassâsiyeti, dînî hayatın temel rükünleri mevkiindeki farzları da muhafaza altına alan, âdeta kuvvetli bir zırh mesâbesindedir. Bu yüzden iblis ve onun aveneleri, bir insanın dîn ve îmânına musallat olduklarında, onu evvelâ sünnetlerden uzaklaştırmaya çalışırlar. Zira bunda muvaffak olamazlarsa, farzlara aslâ ilişemeyeceklerini bilirler.

*****

Şeytan taşlandıktan sonra gidilen Safâ ve Merve Tepeleri, bugünkü zemzem kuyusunun bulunduğu noktada, susuzluktan bunalmış olan İsmâil -aleyhisselâm-’ın vâlidesi Hazret-i Hâcer’in telâş ve heyecan içerisinde su bulmak maksadıyla gidip geldiği iki mübârek tepedir. Bu sebeple Safâ ile Merve arasındaki gidiş ve geliş, insanın Cenâb-ı Hakk’a büyük bir âcizlik içerisinde sığınması ve yalvarması hikmetini taşımaktadır. Onun için hac ibâdetinin rükünleri arasında yer almıştır.

*****

Bütün rükünleri (esasları) itibâriyle hac ibâdetinden gâye, hem o mübârek topraklarda yaşanan hâdiseleri yâd etmek, hem de onlardaki ilâhî hikmetten nasîb almaktır. Allâh’a teslîmiyet ve takvâ ile kulluk etme tâlîmidir. İlâhî ibret ve hikmetlerle yoğrulup kalben ve zihnen huzur bulmaktır. Çünkü hac, muhabbet dolu bir kulluğun îfâsıdır. Altta ve üstte birer havlu ile, baş açık, yalın ayak bir sûrette, kulun bütün dünyevî rütbelerden soyunmasıdır. Bir bakıma kabirden kalkıp mahşer yerine gelmesi ve çâresizlik içerisinde çırpınarak Rabbine gönülden yalvarış hâlidir.

*****

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ