Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Ruhaniyet Ne Demek?

Ruhaniyet Ne Demek?

Ruhaniyet nedir? Ruhaniyet kelimesinin anlamı nedir? Ruhaniyet kelimesine örnek cümleler…

Rûhâniyet: Rûha âit mânevî atmosfer, rûhu takviye eden mânevî hâller. Ve­fât et­miş olan bir şah­si­ye­tin de­vâm eden mâ­ne­vî kuv­ve­ti anlamlarına gelmektedir.

RUHANİYET KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Sevâbını umduğu meseleler hâricinde konuşmazdı. Sohbet meclisleri vecd içinde idi. O konuşurken etrâfındakiler öyle büyülenir ve can kulağıyla dinlerdi ki, Hazret-i Ömer -radıyallâhu anh-’ın ifâdesi vechile, başlarına bir kuş konmuş olsa, uçmadan saatlerce durabilirdi. O’ndan ashâbına akseden edeb ve hayâ o derecede idi ki, kendisine suâl sormayı bile -çoğu kere- cür’et telâkkî eder ve çölden bir bedevî gelerek Hazret-i Peygamber’le sohbete vesîle olsa da, O’nun feyz ve rûhâniyetinden istifâde etsek diye beklerlerdi.

*****

“Günahkârlar yok mu, onlar (dünyâda) müslümanlara gülerlerdi. Önlerinden geçtikleri zaman, birbirlerine kaş göz işâreti yaparak onlarla eğlenirlerdi. Âilelerine döndüklerinde (alaylarından dolayı) keyiflenerek dönerlerdi. Mü’minleri gördüklerinde de: «Şüphesiz bunlar sapıtmış!» derlerdi.” (el-Mutaffifîn, 29-32)

Buna mukâbil, sürekli vahiyle takviye edilerek nasıl hareket edeceği kendisine bildirilen Allâh Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in tâkib ettiği metod da şöyle olmuştur:

1. Mü’min gönüllerde rûhâniyetin artmasına gayret etmek.2. Meşakkat ve çilelere sabır göstermek.3. Güzel mev’ıza ile nasîhat etmek.4. Mücâdeleye tâvizsiz devâm etmek.5. Cenâb-ı Hakk’a tevekkül ve teslîmiyet göstermek.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ