Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Riya Ne Demek?

Riya Ne Demek?

Riya nedir? Riya kelimesinin anlamı nedir? Riya kelimesine örnek cümleler…

Riya: İki yüzlülük, gösteriş, sahte davranış, tabasbus, mürâîlik anlamlarına gelmektedir.

RİYA KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Dünyanın geçici mal, makam, mevkî ve nefsânî güzelliklerini aşırı derecede sevmek ve onlara gönül bağlamak, mânevî hastalıkların başıdır. Haset, kibir, riyâ ve nefsânî ihtiraslar da dünya sevgisinin ürünüdür. Bu tür kötü huylardan ve mânevîhastalıklardan korunabilmek için en faydalı ilâçlardan biri, ölümü, kabri ve âhiret ahvâlini tefekkür etmektir.

*****

İşte gerçek tasavvuf da, bu iki mukaddes emânete lâyıkıyla riâyet edebilmekten ibârettir. Kurʼân-ı Kerîm ve Sünnetʼte bahsi geçen, ihlâs, takvâ, zühd, huşû, tevbe, rızâ gibi kalp amellerinin nasıl gerçekleşeceğini; buna mukâbil, riyâ, ucup, kibir, gıybet, haset gibi nefsânî marazların nasıl bertaraf edileceğini öğreten bir eğitim yoludur.

*****

Tevhid dâvetinin asıl maksadına ulaşması ise, nefisleri küfür, şirk, nifak, riyâ, kibir ve haset gibi mânevî kirlerden tamamen arındırıp, ihlâs, takvâ, huşû ve huzûra erdirmekle mümkündür.

*****

Bu hususta Ebû’l-Hasan Harakānî Hazretleri şöyle buyurur:

“Tandırdan elbisene bir kıvılcım sıçrasa, hemen onu söndürmeye koşuyorsun! Peki dînini yakacak olan bir ateşin, yani kibir, haset ve riyâ gibi kötü sıfatların kalbinde durmasına nasıl müsâade edebiliyorsun?!”

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ