Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Rıfk Ne Demek?

Rıfk Ne Demek?

Rıfk nedir? Rıfk kelimesi ne anlama gelmektedir? Rıfk kelimesi ne demek? Rıfk kelimesine örnek cümleler…

Rıfk: Yu­mu­şak­lık, mü­lâ­yim­lik, yu­mu­şak baş­lı­lık, nâ­zik­lik, ya­vaş­lık, tat­lı­lık gibi anlamlara gelmektedir.

RIFK KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Derecelerine göre fazîlet erbâbına ihtirâm eylerdi. Akrabâsına da ziyâde ikrâm ederdi. Ehl-i beytine ve ashâbına hüsn-i muâmele ettiği gibi, diğer insanlara da rıfk ve lutuf ile muâmele eder ve:

“Hiçbiriniz kendi nefsi için istediğini, mü’min kardeşi için de istemedikçe kâmil mü’min olamaz.” buyururdu. (Buhârî, Îman, 7; Müslim, Îman, 71-72)

*****

Rasûl-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz de bir defasında şöyle buyurmuştur:

“–Ey Âişe! Allah Rafîk’tır (rıfk sahibidir), rıfkla (yumuşaklıkla) muâmeleyi sever. Sertliğe ve diğer şeylere vermediği sevâbı, rıfkla muâmeleye verir.” (Müslim, Birr, 77)

*****

Rasûlullah (s.a.v) Efendimiz de Cenâb-ı Hakk’ın rıfkla, yumuşaklıkla muâmele eden, takvâ sahibi, gönül zengini, kendisini ibâdete verip şan ve şöhretten uzak duran, nefsinin ıslâhı ile meşgul olan, hayâ sahibi, hayır ehli, itaatkâr, iyi ve mütevâzı kullarını sevdiğini haber verirler.

*****

Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Allah Rasûlü’nün korusu içinde bulunan ağaçlara sopa ile vurulmaz ve onlar kesilmez. Fakat zarûret hâlinde hayvanların yemesi için hafif ve yumuşak bir şekilde rıfk ile sallanarak yaprakları silkelenebilir.” (Ebû Dâvûd, Hac, 95-96/2039)

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ