Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Resim ve Heykel ile İlgili Hadisler

Resim ve Heykel ile İlgili Hadisler

Resim ve heykel ile ilgili hadisler nelerdir? Peygamberimizin (s.a.v) resim ve heykel hakkındaki bazı (sahih) hadisleri ve kısa metinlerini sizler için derledik. Resim ve heykel ile ilgili hadisi şerifler…

  • Nadr b. Enes anlatıyor:

“İbn Abbâs’ın yanında oturuyordum. Iraklı bir adam ona gelerek: ‘Ben şu resimleri yapıyorum, bu konuda ne dersin?’ diye sordu. İbn Abbâs, ‘Yaklaş, yaklaş!’ dedi. Ben Muhammed’in (s.a.v.) şöyle buyurduğunu işittim: ‘Kim dünyada (tapınmak üzere) bir resim yaparsa kıyamet günü kendisinden o yaptığı resme can vermesi istenir, fakat o, ona can veremez.’” (Nesâî, Zînet, 113)

  • Abdullah (b. Mes’ûd) tarafından nakledildiğine göre, Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Kıyamet günü en çetin azaba uğrayacak olanlar, (tapınmak için) resim/heykel yapanlardır.” (Müslim, Libâs ve zînet, 98; Buhârî, Libâs, 89)

  • İmrân b. Hıttân’dan nakledildiğine göre, Hz. Âişe (r.a.) ona şöyle rivayet etmiştir:

“Peygamber (s.a.v.) kendi evinde, üzerinde haç resimleri bulunan hiçbir şeyi bırakmamış, onları yok etmiştir.” (Buhârî, Libâs, 90)

  • Ebû Hüreyre’nin naklettiğine göre, Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“İçinde heykeller veya suretler bulunan eve melekler girmez.” (Müslim, Libâs ve zînet, 102)

  • Ebû Zür’a anlatıyor:

“Ebû Hüreyre ile birlikte Mervân’ın evine girdim. Ebû Hüreyre evin içinde suretler görünce şöyle dedi: Resûlullah’ın (s.a.v.) şöyle buyurduğunu işittim: ‘Yüce Allah, ‘Benim yaratışım gibi yaratmaya kalkışanlardan daha zalim kim olabilir? Onlar, (güçleri yetiyorsa) bir karınca, bir buğday tanesi veya bir tek arpa yaratsınlar!’ buyurdu.’” (Müslim, Libâs ve zînet, 101; Buhârî, Libâs, 90)

Duvara Resim Asmak Veya Resim Çizmek Caiz Midir?

Evde Biblo veya Heykel Bulundurmak Caiz midir?

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ