Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Refes Ne Demek?

Refes Ne Demek?

Refes: Çirkin, müstehcen söz, cinsi temas anlamlarına gelmektedir.

REFES KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Hac, programı itibâriyle, insanı kalbî hassâsiyetlere yönlendirir: Hac, bembeyaz ihramlar içerisinde meleklerin letâfetinden hisse alma gayretidir. Öyle ki, ihramda bir av avlanmamalı, bir ot, hatta kasıtlı olarak bir kıl bile  oparılmamalıdır. Orada refes yok, fısk yok, cidâl yok… Yalnız Yaratan’dan dolayı yaratılanlara şefkat, merhamet ve nezâket var.

*****

«Her kim, şu Kâbe-i Muazzama’ya hac niyetiyle gelip de, fısk ve refes işlemeden haccını îfâ ederse, anasından doğduğu gibi günahsız bir şekilde tertemiz olarak evine döner.»

*****

“Hac, bilinen aylardadır. Kim o aylarda hacca niyet ederse (ihrâmını giyerse artık) hacda refes, füsûk ve cidâl yoktur. Ne hayır işlerseniz Allâh onu bilir. (Ey mü’minler! Âhiret için) azık edinin. Bilin ki azığın en hayırlısı takvâdır. Ey akıl sâhipleri! Ben’den sakının.” (el-Bakara, 197)

*****

İhramda bir ot bile sökülmeyecek, kesilmeyecek, bir kıl koparılmayacak, bir mahlûkat avlanmayacak. Refes yok, fısk yok, cidâl yok… Yalnız yaradanından dolayı yaradılanlara sevgi ve nezâket var. Bilhassa gönül kırmamak zarûreti var.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ